Wprowadzenie do modlitwy na piątek, 29 stycznia 2021

Tekst: Mk 4, 26-34

Prośba: o zaufanie Jezusowi w codzienności.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Królestwo Boże w przypowieści, którą opowiada Jezus porównane jest do ziarna, które kiełkuje w nocy.
    Bóg chce działać we mnie nawet wtedy, gdy o tym nie myślę, gdy „śpię” – choć niekoniecznie fizycznym snem. On chce działać we mnie nieustannie. Jak to odczytuję w swojej codzienności, w mojej obecnej sytuacji, czy w to wierzę?
  • Bóg mówi o ziarnie gorczycy. Jest bardzo małe, niepozorne. Czy nie jest tak, że w moim życiu Jezus również daje małe i niepozorne zadania, bym miał szansę wzrastać? Może są to obowiązki stanu (codzienność matki, ojca, pracownika, ucznia), które mam wykonywać z największą starannością by Królestwo Boże wokół mnie mogło się rozwijać, kwitnąć? Jakie to obowiązki? Czy ich nie zaniedbuję, nie doceniam? A może szukam niecodziennych wrażeń nie wierząc w obecność Boga tu i teraz?
  • Czasem w życiu nie widać efektu wzrastania. Tak jakbym dbał o ziarno w sobie, a ono na przekór staraniom nie chce wykiełkować. Czy czuję się czasem jak w środku nocy, gdy nic nie jest ani proste ani jasne? Czy ufam Bogu i wierzę, że On wie gdzie i jak ma mnie prowadzić? Może mam być jak ziemia, a Bóg dokona reszty? Co to dla mnie oznacza? Czy jestem w stanie oddać ster Bogu?
  • Czy i jak często w trudach codzienności mówię Bogu: działaj jak Ty tego chcesz? Co czuję na te słowa? Czy pozwalam sobie na bycie małym, niepozornym ziarnem gorczycy w Jego rękach?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.