Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 28 listopada

Tekst: Łk 21, 20 – 28

Prośba: o doświadczenie bliskości Boga.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Dzisiejszy tekst jest “otoczony” przez bliskość. Najpierw Jezus mówi o trudnej rzeczy, mianowicie kiedy zobaczą otoczoną Jerozolimę, to niech wiedzą, że jej spustoszenie jest bliskie. Na końcu zaś – kiedy to zacznie się dziać, to mamy podnieść głowy (dosłownie odgiąć się, czyli wyprostować) i nabrać ducha, bo zbliża się nasze odkupienie. Bliskie jest i spustoszenie, i odkupienie. Pomyśl o tym przez chwilę.
  • Jezus zapowiada spustoszenie Jerozolimy, które faktycznie miało miejsce. Wydaje się być ono wieloma konsekwencjami politycznymi, religijnymi, społecznymi. Ale zdaje się również, że zaraz potem Jezus mówi o czasach eschatologicznych, a więc jakby łączył dwa fakty – historyczny (który już się wydarzył), z eschatologicznym (na który czekamy). A może chce nam powiedzieć, że to, co dzieje się dzisiaj, jest równocześnie i historią, i eschatologią? Odkupienie wydarza się i teraz, jak również wydarzy się na końcu czasów. Czy można to zrozumieć? Jakie ma to przełożenie na Twoje życie?
  • Zbawienie dokonuje się nie tylko w wymiarze całego świata, wszystkich ludzi i całego stworzenia – czyli takim globalnym. To sprawa także Twojego serca, konkretnego życia i jego historii. I w Twoim wnętrzu może się rozgrywać “oblężenie Jeruzalem”. Co jest Twoją Jerozolimą? Jakie mury potrzebują w Tobie runąć? Jaki kryzys potrzebujesz przeżyć, by Twoje odkupienie stało Ci się bliskie? Rozważaj te słowa właśnie w tym kluczu i pozwól, by bardzo konkretnie i namacalnie dotknęło Twojego serca i życia. 

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.