Wprowadzenie do modlitwy na piątek, 24.09.2021r

Tekst: Ps 43; Łk 9, 18-22

Prośba: o łaskę zaufania Bogu w każdej sytuacji

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Czemu chodzę smutny i gnębiony przez wroga? To są słowa, które psalmista kieruje do Boga. Chwilę wcześniej pyta Go natomiast: „dlaczego mnie odrzuciłeś?” Warto przyjrzeć się, gdzie jest źródło mojego smutku, poczucia odrzucenia, osamotnienia i przygnębienia. Św. Ignacy mówi o pocieszeniu i strapieniu – jako naturalnej sinusoidzie w naszym życiu duchowym. Często do strapienia duchowego doprowadzamy sami, poprzez zaniedbanie modlitwy i relacji z Bogiem. Niekiedy jednak ten smutek jest bardzo głęboki i długotrwały. A pod nim może kryć się złość, której boimy się lub nie potrafimy wyrazić. Nierzadko też sam dla siebie staję się wrogiem, który zamiast być wyrozumiały – gnębi i krytykuje. W niektórych sytuacjach warto skorzystać z pomocy specjalisty. Jaka jest moja duchowa i psychiczna kondycja? Jak mogę lepiej o nią zadbać? Czuję się blisko Boga, czy odrzucony przez Niego?
  • Zaufaj Panu, On jest twoim Zbawcą. Może ten refren psalmu pozwoli mi znaleźć odpowiedź na Ewangeliczne pytanie: A wy za kogo Mnie uważacie?”. Być może wielokrotnie już odpowiadałem sobie na pytanie, kim jest dla mnie Jezus? Pewnie część odpowiedzi przychodzi mi automatycznie na myśl, część może być wyuczona, zasłyszana. Pozwolę dziś płynąć myślom… Pozwolę by Bóg mi się objawił, odkrył się przede mną. Uświadomił mi, kim dla mnie jest. Poproszę Ducha Świętego o pomoc i otwartość na Jego działanie.

 

 

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem, o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twojego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.