Wprowadzenie do modlitwy na niedzielę, 28 sierpnia

Tekst: Łk 14, 1. 7-14

Prośba: o łaskę stanięcia w prawdzie o stanie swojego serca

Myśli pomocne w rozważaniu: 

  • Jezusa śledzą ludzie, którzy chcą Go pochwycić na złamaniu praw szabatu. Z jednej strony pokazuje to jak ważne jest dla nich prawo i że często jest ważniejsze niż człowiek. Z drugiej, jest w Jezusie coś takiego, że zwracają na Niego uwagę, że nie jest im obojętny.
    Spojrzę na siebie i swoje miejsce w Kościele. Czy chodzę za ludźmi by upominać ich, że łamią prawo? Czy przywiązanie do zasad nie zasłania mi czasem dobra, wrażliwości innych ludzi? Co jest takiego w Jezusie, w Jego Osobie, nauczaniu, sposobie bycia, że chcę Go „śledzić” – być blisko, słuchać, patrzeć?
  • Kościół to wspólnota wielu różnych osób. Jak patrzę na innych – czy siadam na zaszczytnych miejscach? Czy szukam poklasku dla swojej pobożności, wiary, swoich działań? Czy nie jest czasem tak, że w moim sercu jest tyle pychy i samozachwytu, że już dawno celem przestał być Bóg, a stało się nim moje ego? Spojrzę na to bez oceniania – pokazując się prawdziwy Jezusowi. Jak On na mnie patrzy? Czego dla mnie w tej sytuacji chce?
  • Uniżenie – czym ono dla mnie jest? Środkiem do zwrócenia na siebie uwagi, wywyższając swoją mniejszość, tak by zbudzić zainteresowanie i litość? Czy może jest jednak prostotą serca, czymś co przychodzi naturalnie, bez potrzeby spojrzenia innych? Przyjrzę się temu w wolności, nie oceniając, ale stając w prawdzie o stanie własnego serca.
  • Naturalnym odruchem człowieka jest odwzajemnienie doznanej dobroci. Wtedy, gdy ktoś nas docenia, wspiera nas – jesteśmy bardziej otwarci na to, by odpłacić mu tym samym. Co jednak z ludźmi, którzy nie są dla mnie wsparciem? Czy potrafię dawać bezinteresownie? Nie kalkulując zysków i strat – tylko i wyłącznie ze względu na miłość do Boga?

 

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.