Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 4 lipca

Tekst: Rdz 22, 1-19

Prośba: o łaskę przylgnięcia do Boga całym życiem.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Przeczytaj spokojnie dzisiejszy tekst. Jest on bardzo trudny emocjonalnie. Zauważ dwa dialogi, jakie się rozgrywają. Jeden to rozmowa Boga z Abrahamem. Ona rozpoczyna tę scenę oraz ją kończy. Drugi dialog to rozmowa Izaaka ze swoim ojcem. Rozgrywa się ona wewnątrz tego “większego” dialogu Abrahama z Bogiem.
  • Przypomnij sobie i uświadom drogę Abrahama odkąd poznał Boga. Rozpoczyna się ona w Rdz 12. Wtedy Abram usłyszał głos Boga po raz pierwszy, nie znał Go, lecz poszedł za tym głosem. Dzisiaj jest już w innej sytuacji. Zna Boga bardziej, wiele już przeszli. Bóg obiecał mu i potomstwo, i ziemię. Obiecał mu, że stanie się ojcem mnóstwa narodów i przez niego ludy całej ziemi otrzymają błogosławieństwo. To “dziś” jest dla niego trudne, bo Bóg spełnił swoją obietnicę, dał mu syna, ale teraz jakby chciał mu go zabrać. Czy Bóg jest kimś, kto daje i zabiera?
  • Uświadom sobie do czego prowadzi Bóg Abrahama. Czy chodziło tylko o to, by Bóg spełnił swoje obietnice, a potem każdy się rozejdzie w swoją stronę? A może o coś innego chodzi? Czy nie wydaje się, że Bogu chodzi o coraz bardziej zażyłą relację z Abrahamem? W tych dniach słyszeliśmy, że Abraham targuje się z Bogiem o Sodomę. Targować się w taki sposób można z kimś, kogo się dobrze zna. A oddać syna można komuś, z kim się jest w bardzo zażyłej relacji. Rozważaj to słowo w takim kluczu. Popatrz również, co ono mówi o Twoim życiu. Czy Bogu chodzi o śmierć Izaaka? A może właśnie o to, by Abraham mógł doświadczyć tego, jak bardzo zależy mu na Bogu… Na czym Tobie zależy? Gdzie w tym wszystkim jest Bóg? Gdzie jesteś Ty?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.