Wprowadzenie do modlitwy na sobotę, 3 lutego 2024 r.

Tekst: Mk 6, 30-34

Prośba: o elastyczne serce

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Wyobraź sobie miejsce, w którym uczniowie spotykają się z Jezusem. Przysłuchaj się temu, o czym i w jaki sposób Mu opowiadają. Zobacz w jakiej są kondycji, jakie emocje im towarzyszą.
  • „Apostołowie zebrali się u Jezusa (…).” Uczniowie po skończonej misji przychodzą do Jezusa, aby Mu opowiedzieć o tym, co się wydarzyło, co zdziałali, czego doświadczyli. Jezus buduje relację ze swoimi uczniami – chce wiedzieć co u nich, jak sobie radzą w tym, do czego ich posyła. Chce im w tym towarzyszyć. Chce także usłyszeć o tym, jak my sobie radzimy albo nie radzimy, chce być blisko, mieć z nami relację, przyjmując nas z tym wszystkim, z czym do Niego przychodzimy.
  • «Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco». Być może apostołowie potrzebowali usłyszeć te słowa Jezusa, bo sami nie byli w stanie pozwolić sobie na odpoczynek, może aktywność i działanie sprawiały, że czuli się ważni i potrzebni. Zatrzymanie się pozawala nie tylko na zregenerowanie sił, ale także daje przestrzeń, by się spotkać z Bogiem, ale także z samym sobą. Zatrzymując się, możemy spojrzeć w głąb siebie, zobaczyć drogę, którą przeszliśmy, co skłania do refleksji, ale także wdzięczności.
  • Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza. Jezus właśnie udawał się z uczniami na pustkowie, by odpocząć. I widząc ludzi, którzy tłumnie na Niego czekają lituje się nad nimi. Zmienia zdanie. Jest elastyczny. Czasem można skupić się na swoich planach, swoim zdaniu, trzymać się ich, niezależnie od okoliczności, zamykając się na to, co jest żywe, co przynosi życie. Elastyczne serce ma zdolność do ciągłego poszerzania swoich granic, do patrzenia ciągle świeżym spojrzeniem na ludzi i wydarzenia. 

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.