Wprowadzenie do modlitwy na 32 Niedzielę zwykłą, 8 listopada

Tekst: Mt 25, 1-13

Prośba: o wychodzenie na spotkanie Pana, niezależnie od stanu ducha.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Posłuchaj Jezusa, który mówi dzisiaj o swoim pragnieniu, by się z Tobą spotkać. Opowiada przypowieść o pannach, które Mu wychodzą na spotkanie, ale wsłuchaj się dokładnie – mówi o Tobie, o Twoim wychodzeniu Mu na spotkanie. Nasze życie ma właśnie te dwa kierunki: Pan przychodzi do mnie, a ja wychodzę Mu na spotkanie.
  • Mówi niełatwą rzecz – Pan się czasem opóźnia. Może pamiętasz, że do swego przyjaciela Łazarza też przyszedł później. Mało tego, zrobił to celowo. Czy tak postępuje przyjaciel? Posłuchaj Jezusa, który chce Ci opowiedzieć o Jego przychodzeniu później.
  • Wszystkie panny posnęły, kiedy Pan się opóźniał. Pomyśl o takich częściach Twego serca, które są roztropne, dobrze zaopatrzone, oraz o takich, które są mało rozsądne, wręcz głupie. Bo wszystkie te panny mówią o Tobie, o Twoim wnętrzu. Każdy z nas ma część rozsądną i część głupią. Głupia nie oznacza mało inteligentna czy bez wiedzy, albo bezmyślna. W Biblii człowiek głupi to taki, który nie rozpoznaje i nie uznaje Boga („mówi głupi w swoim sercu: nie ma Boga”, Ps 14, 1). Kiedy grzeszymy, to nie rozpoznajemy Boga i zaczynamy żyć po swojemu, czyli tak, jakby Boga nie było.
  • Głupota panien polegała na tym, że kiedy słyszą wezwanie: wyjdźcie na spotkanie przychodzącego pana – one posłuchały mądrych rad i poszły w przeciwnym kierunku, niż przychodzi Pan. Więc Go nie spotkały, a On przez to ich nie rozpoznał, kiedy one wróciły z oliwą. Już ta oliwa nie była ważna (choć ją miały, i tak nie zostały wpuszczone). Słuchaj Jezusa, który opowiada Ci o swoim pragnieniu, by spotkać się także z Twoją grzeszną stroną. Posłuchaj, co On chce Ci o tym powiedzieć.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.