Wprowadzenie do modlitwy na sobotę, 26 września

Tekst: Łk 9, 43b-45

Prośba: o trwanie przy Bogu w wierności, przyjmując Jego łaskę, Jego zbawienie.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Wszyscy są pełni podziwu dla czynów Jezusa. Widzą cuda i są w zachwycie. Ale Jezus jakby nie podzielał ich entuzjazmu. Nie rozmawia jednak z tłumem (owi „wszyscy”), lecz mówi do swoich uczniów. Pokazuje im realizm sytuacji. Ten podziw może bowiem zamykać oczy na widzenie rzeczywistości. Silny smutek czy rozpacz również nie pozwalają dobrze widzieć ani oceniać rzeczywistości.
  • Ważne jest tutaj rozróżnienie na widzenie rzeczywistości oraz jej interpretację. Ludzie widzą cuda Jezusa i interpretują to w konkretny sposób: są pełni podziwu, jakby o cuda chodziło. Dla Jezusa zaś to znaki mające potwierdzić naukę. A nauka jest jedna: przyjmij miłość Ojca, nie bój się Boga, przybliż się do Niego, przyjmij Jego przebaczenie. Tymczasem Żydzi, a zwłaszcza elity uważały, że to nie łaska ich zbawi, lecz przestrzeganie Prawa. I nawet nie chodzi o to, że jest albo to, albo to… może ostatecznie chodzi o to, by przestrzegając Prawa przyjmować łaskę. Faryzeusze nie chcieli uznać swojej grzeszności – grzesznikami nazywali innych (prostytutki, celników). Nie chcieli uznać swojego twardego serca, które stało się takie na skutek… przestrzegania Prawa bez miłosierdzia (bez łaski). 
  • Jezus umrze oskarżony przez elity o łamanie Prawa, czyli o bezprawie. A On tymczasem chciał, by przyjęli łaskę. Został wydany w ręce ludzi, którzy nie przyjęli łaski i chcieli samych siebie zbawić jedynie przez przestrzeganie Prawa. Tymczasem zbawienie nie polega na byciu OK wobec Prawa, lecz na relacji z Bogiem (w czym również zawiera się bycie wiernym przykazaniom).
  • Uczniowie tego nie rozumieją, a boją się zapytać. Ty zaś na tej modlitwie porozmawiaj o tym z Jezusem. Nie bój się Go pytać.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.