Wprowadzenie do modlitwy na sobotę, 31 października

Tekst: Łk 14, 1. 7-11

Prośba: o umiłowanie i wybranie tego, co miłuje i czym żyje Bóg.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Usiądź dzisiaj obok Jezusa. Posłuchaj opowieści o tym, jak przyszedł do domu pewnego faryzeusza na posiłek. Posłuchaj o Jego uczuciach, kiedy zdał sobie sprawę, że go śledzą, że chodzą za Nim nie jak uczniowie – by słuchać, lecz by Go pochwycić na słowie lub czynie, który będą mogli potępić a Jego oskarżyć.
  • Jezus jest na uczcie i widzi tam pewną prawidłowość – każdy chce usiąść na lepszym miejscu. Jakie uczucia w Jezusie wzbudza ta postawa biesiadników? Posłuchaj, co On chce Ci o tym powiedzieć. Dość, że Jezus mówi im swego rodzaju przypowieść. Spotkaj się z odwagą Jezusa, by do zaproszonych mówić wprost, bezpośrednio o tym, co widzi. Mówi wprost, ale nie wytyka im pychy czy zarozumialstwa w wybieraniu sobie lepszych miejsc. Bardziej pokazuje im konsekwencje, jakie mogą ich spotkać – bardzo ludzkie konsekwencje.
  • Posłuchaj w swoim sercu Jezusa, który chce Ci powiedzieć o tym, jakie miejsce On wybrał i ciągle wybiera. Wybrał przyjście na świat w ubogiej mieścinie, w ubogiej rodzinie, rodząc się w śmierdzącej stajni, położony w żłobie na ziarno dla bydła. Posłuchaj opowieści o byciu emigrantem, kiedy z rodziną uciekał do Egiptu. Może sam tego faktu nie pamięta, Maryja Mu opowiadała, kiedy był starszy. Posłuchaj o wielu innych wyborach Jezusa – tego co nie jest zaszczytne, lepsze, większe, wspanialsze, wygodniejsze… Posłuchaj Jego opowieści. Czy pociąga Cię do tego, by pójść za Nim?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.