REKOLEKCJE PASCHALNE 2021  |  Piątek Wielkanocny, 9 kwietnia

WSZYSTKO W SYNU MA ISTNIENIE

„On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie.” Kol 1, 17

Poniżej przedstawiamy trzy kroki naszych rekolekcji. Możesz zrobić wszystkie trzy każdego dnia. Krok pierwszy jest 20-minutową modlitwą raz dziennie. Krok drugi i trzeci są krokami, które “wydarzają się” przez cały dzień. Drugi krok jest refleksją, rozważaniem przez cały dzień na konkretny temat, trzeci zaś jest prostym byciem, uważnością, świadomością tego, w czym aktualnie jesteś, co robisz. Być może danego dnia zobaczysz, że chcesz zrobić tylko jeden z tych kroków. Zostań wtedy przy nim i trwaj. Kolejnego dnia możesz zapragnąć zrobić wszystkie kroki albo tylko dwa z zaproponowanych. Poczuj się wolny i nasłuchuj w sobie tego, do czego jesteś dzisiaj – TERAZ zaproszony.

KROK 1 – MODLITWA

  • Znajdź w ciągu dnia 20 minut na to, by stanąć przed Panem na modlitwie.
  • Usiądź wygodnie i uspokój swoje myśli, serce, oddech – na ile Ci się uda.
  • Rozpocznij znakiem krzyża. Uświadom sobie, że Pan Jezus jest teraz przy Tobie i patrzy na Ciebie wzrokiem pełnym miłości. Zauważ Jego wzrok i spojrzenie, które przyjmuje Cię takim, jaki teraz jesteś. Nie ocenia, nie potępia, nie oczekuje niczego. Trwaj w tym chwilę, byś naprawdę mógł to sobie uświadomić. Niczego sobie nie wyobrażaj – tylko uświadamiaj sobie Jego obecność i Jego patrzenie na Ciebie.
  • Oddychaj spokojnie, zauważ że oddychasz, że przyjmujesz powietrze, a potem je oddajesz. Oddech to tchnienie życia, jesteś istotą żyjącą – otrzymałeś go od Boga. Oddychaj naturalnie, tak jak to czynisz zazwyczaj.
  • W rytm Twojego oddechu wypowiadaj imię JEZUS. Na wdechu wypowiedz pierwszą sylabę, na wydechu drugą. Wypowiadaj święte Imię w milczeniu, w swoim umyśle. Być może później poczujesz, że to Imię przechodzi z umysłu do duszy i wypowiada się nieomal bezszelestnie w Tobie.
  • Staraj się o niczym nie myśleć, niczego sobie nie wyobrażać, na niczym nie skupiać uwagi oprócz Imienia Jezus, które w Tobie wybrzmiewa. Jest to bardzo prosta modlitwa, ale równocześnie niełatwa, ponieważ nasz umysł będzie szukał “pokarmu” w myślach, obrazach, koncepcjach, pomysłach… nawet bardzo pobożnych. Zostaw je na rzecz prostego trwania przy Jezusie, wypowiadając Jego święte Imię. Jest to podobne do ludzi kochających się, którzy są blisko siebie i wypowiadają swoje imiona. Nic więcej nie potrzeba.
  • Odmów na koniec modlitwę Ojcze nasz.

KROK 2 – WPROWADZENIE W TEMAT DNIA

Jesteśmy uczynieni na obraz Boga. A obrazem Boga – jedynym i prawdziwym – jest Jezus Chrystus, o czym usłyszeliśmy we wczorajszym fragmencie. Chrystus jest Słowem, przez które Ojciec wszystko stworzył. Św. Ireneusz z Lyonu ujął to jeszcze inaczej pisząc, że Ojciec ulepił świat i człowieka swoimi dwoma rękoma, tj. Synem i Duchem Świętym. Ale wracając do pierwszej myśli – człowiek jest nie tylko uczyniony przez Chrystusa ale na wzór Chrystusa. To znaczy, że Bóg według wzoru Chrystusa modelował i kształtował świat. Patrzył na Chrystusa, kontemplował Go i według tego modelu uczynił nas.

Wszystko istnieje w Chrystusie. To oznacza, że jesteśmy całkowicie od Niego zależni. Istniejemy w Nim, przez Niego i dla Niego. Wyrażamy to na końcu Modlitwy Eucharystycznej w każdej Mszy św.: “Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie…”. To istnienie w Chrystusie nie jest tylko z faktu stworzenia, ale również zbawienia, które także dokonało się w Chrystusie. Twój oddech, bicie Twego serca, praca Twoich rąk, Twoje myśli, uczucia, pragnienia… to wszystko odbywa się w Chrystusie. On jest Życiem i zasadą Życia. Rozważaj głębię tych słów, ale również dzisiaj szczególnie trwaj w pierwszym kroku – złączenia imienia Jezus z Twoim oddechem. W Nim istniejesz, w Nim żyjesz.

KROK 3 – UWAŻNOŚĆ

Uważność jest wyczuleniem na rzeczywistość, na to, co jest blisko Ciebie, co Ci się wydarza, co robisz. Jest wrażliwością na osoby i sytuacje, które w danym momencie znajdują się w polu Twojego postrzegania i przeżywania. Spróbuj tak właśnie przeżyć ten dzień – z wyczuleniem i wrażliwością na to, co w danym momencie czujesz, co w danej chwili robisz – nie myśląc wtedy o innych rzeczach. Bądź w tym, co TERAZ. Rozmawiając z kimś słuchaj tego, co on mówi – nie myśl o innych rzeczach, nie planuj tego, co mu odpowiesz. Bądź uważny na rzeczywistość TERAZ. Podobnie jak pierwszy krok – jest to proste i niełatwe zarazem.

Pomocą do modlitwy w tym tygodniu może być połączenie Słowa z muzyką, piosenka Tylko w Jezusie.