Wprowadzenie do modlitwy na niedzielę, 7 czerwca, Uroczystość Najświętszej Trójcy

Tekst: J 3, 16-18

Prośba: o wspólnotę z Bogiem i ludźmi, o głębokie więzi miłości.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Bóg prowadzi historię zbawienia małymi krokami. Objawia się stopniowo, także to, że jest Trójcą, czyli Wspólnotą Osób. Najpełniej tę wspólnotę pokazuje wraz z przyjściem na świat Jezusa Chrystusa. W Nim objawia się najpełniej Ojciec. Przez działanie Jezusa ukazuje się Duch Święty. Wszystkie słowa i czyny Jezusa wskazują na Niego, jako na Syna Bożego. Rozważaj przez chwilę to, że Bóg jest Wspólnotą Osób.
  • Bóg posłał na świat swego Syna, aby świat zbawił. Oznacza to, że zbawia nas działanie Boga (a nie nasze dobre uczynki czy inne “nasze” działania), a więc działanie Wspólnoty Osób. Jezus zakłada Kościół, czyli wspólnotę osób, by kontynuowała to, co On czynił – by była miejscem zbawiania (nie rywalizacji, polityki, oceniania, potępiania, etc.). Dzieje się to przez sakramenty, które sprawuje Wspólnota.
  • Przyglądaj się swoim relacjom. Nie chodzi o to, by wszyscy stawali się naszymi przyjaciółmi, jest to niemożliwe. Ale czy masz życzliwość do wszystkich ludzi? Czy jest w Tobie gotowość do przebaczania wobec wszystkich, którzy Ci zawinili? Sobór Watykański II określił, że nikt nie zbawia się sam, w pojedynkę, lecz jesteśmy zbawiani we wspólnocie i jako wspólnota. Wspólnota, której więzią jest miłość – nawet, gdy powstają w niej nieporozumienia, konflikty, kłótnie. To cel jest jeden. Miłość miłosierna jest tym spoiwem, które ma naprawiać pęknięcia we wspólnocie i prowadzić do pełni zbawienia.Miłość chciana i praktykowana w konkrecie życia.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.