Wprowadzenie do modlitwy na środę, 23 października

Tekst: Łk 12, 39-48

Prośba: o łaskę uważności i czuwania w codzienności.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Gdyby gospodarz wiedział… czy by wiedział, czy nie, to efekt jest taki, że nie pozwoli się włamać. Gdyby jednak wiedział, o której przyjdzie złodziej, to przestałby być czujny, uważny, świadomy. Byłby gotowy na konkretną godzinę, a pozostały czas przepędziłby robiąc inne rzeczy.
  • Życie duchowe polega na byciu czujnym, uważnym, świadomym, nasłuchującym głosu Pana. On przychodzi jak złodziej; Duch wieje kędy chce. My tak często byśmy chcieli mieć pewniki: oto tu jest, oto tam, oto o tej godzinie. Niepewność nas często irytuje i próbujemy z niej uciec tworząc sobie rozmaite pewniki, także w wierze. Ale wtedy Bóg i wiara przestają być tajemnicą, mogą też przestać być prawdą. Bo Bóg przewidywalny nie jest prawdziwym Bogiem. Bóg, którego możemy pojąć i poznać ścieżki, po których przychodzi – nie jest prawdziwym Bogiem.
  • Stań na dzisiejszej modlitwie w postawie czuwania i uważności. Spróbuj być na niej przez kilka minut tylko w tym, co teraz, bez wybiegania w przyszłość czy wracanie do przeszłości. Postaw wszelkie myśli za drzwiami Twego serca i kontempluj Pana Obecnego Teraz.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.