Wprowadzenie do modlitwy na środę, 21 września, św. Mateusza, apostoła i ewangelisty
Tekst: Mt 9, 9-13
Prośba: o łaskę bliskości z Jezusem w każdej okoliczności życia.
Myśli pomocne w rozważaniu:
- Jezus ujrzał człowieka siedzącego. Życie jest ruchem, dynamizmem. Duch zawsze prowadzi człowieka dalej, głębiej, coraz bardziej ku pełni życia. Siedzenie może być obrazem skostnienia, zastygnięcia a nawet bezruchu. Słowo, które Pan wypowiada do Mateusza chce go podnieść na nogi i po-ruszyć. Jezus ujrzał w nim człowieka (choć Żydzi widzieli w nim jedynie grzesznika) i zaprosił go do drogi. Które przestrzenie w Twoim życiu są zastygnięte, bez ruchu? Do których kawałków Twojego życia Jezus mówi: „Pójdź za Mną!”?
- A jednak widzimy, że Jezus też siada i że wraz z Nim siedzieli celnicy i grzesznicy. Siedzą za stołem, spotykają się przy posiłku. To siedzenie nie jest zastygnięciem, lecz spotkaniem – budowaniem relacji. Relacja zaś jest życiem, relacje uruchamiają w nas energię do działania, do zaangażowania. Siedzenie i ruch uzupełniają się. Czasem siedzenie jest zatrzymaniem się w drodze, a czasem skostnieniem i beznadzieją. Podobnie i ruch: czasem jest zaangażowaniem się i wyrażaniem miłości, a czasem jest aktywizmem bez głębszej treści czy pracoholizmem.
- Ważne by usłyszeć głos Jezusa: Pójdź za Mną! Idąc za Nim, słuchając Jego głosu i będąc Mu posłusznym będziemy wiedzieli, kiedy jest czas siedzenia, a kiedy działania. Bo zawsze będziemy to robili z Nim.
Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.
1. Jezus odpowiada na pytanie człowieka: Dlaczego? Czy tworzę warunki by zadać je i usłyszeć odpowiedź.
2. Czas działania to m.in. czas zadawania pytań.
3. Czas siedzenia to m.in. czas oczekiwania na odpowiedzi.
4. Czas działania + czas siedzenia= Czas zbiorów.
5.Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości.