Tyś jest mój Syn…

Wprowadzenie do modlitwy na Niedzielę Chrztu Pańskiego, 8 stycznia

Tekst do modlitwy:   Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie. Łk 3, 22

Sposób modlitwy:

1.   Zanim zaczniesz się nim modlić spróbuj zobaczyć, jak to Słowo koresponduje z Twoją sytuacją życiową. Uświadom sobie, że to zdanie jest zanurzone w Twoim życiu i że Bóg chce się z Tobą w tym Słowie spotkać.

2.   Na modlitwę przeznacz ok. 20 – 30 minut. W tym czasie pozostań z tym jednym tylko zdaniem. Będzie to modlitwa bardzo prosta, a zarazem trudna, z uwagi na ubóstwo treści i wrażeń, jakie jej będą towarzyszyć. Zabraknie bowiem pracy rozumu, pamięci czy wyobraźni. Będzie ona tak uboga jak betlejemska stajenka, w której narodził się nasz Zbawiciel.

3.   Uświadom sobie, że to krótkie zdanie jest rytmiczne – w Piśmie Świętym jest wiele takich formuł czy zdań, zwłaszcza w Psalmach, które dotyczą konkretnej sytuacji człowieka, pokazują Boga, który spieszy na pomoc.

4.   Wchodząc w modlitwę usiądź wygodnie, staraj się mieć wyprostowany kręgosłup (jak kwiat, który wychyla swą łodygę ku słońcu), uspokój swoje serce oraz myśli i zacznij oddychać rytmicznie. Pamiętaj, że to nie jest ćwiczenie na oddech – oddychaj naturalnie i równomiernie, tak jak to czynisz zazwyczaj. Pamiętaj ciągle, że oddech jest znakiem tchnienia życia, które otrzymałeś od Boga.

5.   Po chwili, kiedy Twój oddech stanie się spokojny i miarowy, dodaj do niego zaproponowane zdanie z Pisma Świętego. Przy wdechu wypowiedz w myślach pierwszą część zdania, przy wydechu – drugą (lub na odwrót). Chodzi o to, by słowo modlitwy związać z oddechem. Jeśli tych dwóch rzeczy nie uda Ci się połączyć – nie szkodzi. Skoncentruj się wtedy na samym Słowie.

6.   Niech ta modlitwa stanie się jak żarliwe wołanie do Boga z jednej strony, ale równocześnie niech będzie spokojna jak dziecko w ramionach ojca.

7.   Zaproponowane zdanie możesz uprościć czy skrócić jeśli uznasz, że będzie Ci łatwiej w ten sposób nim się modlić. Tego uproszczenia możesz dokonać przygotowując się do modlitwy. Może się również zdarzyć, że w czasie tej modlitwy słowa same Ci się uproszczą. Nie bój się pójść za tym, pamiętając stale, że najważniejszy w tej modlitwie jest Bóg, z którym się spotykasz i Jego Słowo, które ma moc zmienić Twoje życie.

8.   W tej modlitwie ważna jest wierność. Ta modlitwa wyprowadzi Cię na swoistą pustynię, gdzie możesz spotkać się z Bogiem, ale gdzie również doświadczysz pustki, nudy, braku wrażeń (rozum uśpiony, podobnie wyobraźnia czy wola). Taka jest wszak pustynia – piach, palące słońce i nic więcej. Chodzi o to, by trwać przed Bogiem z tym Słowem. Pozwól, by to On przejmował powoli inicjatywę, bo to On przeprowadził przez pustynię naród wybrany – uczyni tak i z Tobą.

9.   Modlitwę zakończ oddaniem chwały Bogu odmawiając: Chwała Ojcu i czyniąc znak krzyża.

10.   To Słowo może się również stać dla Ciebie jak akt strzelisty, jak krótkie wezwan7ie, które możesz przywoływać w różnych momentach dnia. Wręcz zachęcamy do tego, byś z nim chodził i by powracało do Ciebie przez cały dzień.

4 komentarze

  1. Wiem Panie że i ja jestem Twoją córką umiłowaną, przecież Mnie kochasz, Sam mnie stworzyłeś.
    To Zdanie odnosi się do każdego z nas, wszyscy jesteśmy Jego umiłowanymi dzieci, ale niekiedy niektóre Jego dzieci wyśmiewają się ze Swojego Ojca, jak On może się czuć, jak może czuć się Tata wzgardzony i odrzucony przez własne dzieci. Aż trudno to pojąć, co Bóg musi czuć, jak się musi czuć

  2. Jezu nie byłbyś umarł za mnie,nie byłbyś przebaczył kolejny raz,nie byłbyś Barankiem Bożym,Zbawicielem,nie przyszedłbyś na świat jako posłany przez Ojca , gdybyś mnie nie umiłował.
    Stąd wiem ,że jestem Twoim umiłowany dzieckiem ,choć grzesznym słabym mikrym i marnym wciąż istniejącym bo ukochanym dzieckiem.Jestem dlatego ,że Ty jesteś i stwarzasz moje życie w każdej minisekundzie.Twoje arcydzieło mówi Ci dziękuję, że stworzyłeś mnie,dziękuję, że dane mi jest doświadczyć Twojej miłości, miłosierdzia i poznawać piękno dzieła rak Twoich w każdym stworzeniu i całego świata, kosmosu.Upodobałes sobie tę trzcinę by dać jej szansę zasmakować życia bożego choć
    ciężka i oporna jest trzcina.Ale chcę ,Panie chcę…tego co Ty chcesz..

  3. Zostałam stworzona z miłości i dla miłości. Jestem dzieckiem samego Boga.

  4. Dziękuję Ci Panie!

Moc Słowa

“To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce – bo życie objawiło się“.
/1 J 1, 1-2/

Kalendarz wpisów

Lipiec 2020
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031