Wprowadzenie do modlitwy na środę, 4 września

Tekst: Łk 4, 38-44

Prośba: o życie przeżywane w miłości, harmonii i uporządkowaniu.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Zobacz, że dzisiejsze wydarzenia rozrywają się pomiędzy synagogami. Na początku wychodzi  z jednej, by na koniec udać się do innych w Judei. One są jakby ramami tego obrazu.
  • Patrząc na chronologię widzimy, że wydarzenia rozgrywają się w dzień, potem nastaje wieczór (zachód słońca), noc oraz kolejny dzień. Może nam to przypominać moment stwarzania świata: “i tak upłynął wieczór i poranek…”. Widzimy więc Boga, który nieustannie działa, nie przestaje dokonywać swego stwórczego dzieła. Świat nie jest więc stworzony, lecz nieustannie stwarzany.
  • Jezus najpierw zajmuje się gorączką teściowej Piotra. Dosłownie karci ją lub upomina (gorączkę) i ta odchodzi. Gorączka w organizmie sygnalizuje pewien nadmiar (temperatury) spowodowany czynnikami zewnętrznymi (przeziębienie) lub wewnętrznymi (bakterie, wirusy). Wskazuje na brak równowagi w organizmie. Czy Twoje życie jest w równowadze?
  • Jezus jest  doskonałej równowadze. Jest prawdziwym człowiekiem i prawdziwym Bogiem. Wydaje się, że harmonijnie łączy czas działania, pracy, uzdrawiania z czasem, kiedy odchodzi na pustynię, jest wtedy samotny, a z innych tekstów dowiadujemy się, że wtedy także się modli. Życie harmonijne, życie uporządkowane – nie oznacza życia sztywnego, dogmatycznie ułożonego według jakiegoś niezmiennego planu. Oznacza życie, które nie ma niczego w nadmiarze ani w niedomiarze. Porządkowanie nadaje życiu sens i harmonię, pozwala je przeżywać w jego logiczności i pięknie. Taki jest Syn Boży, którego wyznają wyrzucane demony.
  • Zauważ również, że Jezus leczy dotykiem. Poczuj Jego dotyk na swojej głowie, na swoim sercu. Dotyk, który pragnie przywrócić harmonię Twojemu życiu. Uświadom sobie, że dotyk oznacza bliskość i spotkanie z tym, co realne, konkretne, “dotykalne”. To nie są jakieś idee umieszczone tylko w głowie. Bóg dotyka człowieka bardzo konkretnie. Czy pozwolisz się dotkną? Czy pragniesz harmonii w życiu?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.