Wprowadzenie do modlitwy na środę, 25 stycznia, święto Nawrócenia św. Pawła

Tekst: Dz 22, 3-16

Prośba: o wrażliwość na głos Boga mówiącego wprost do serca i do Kościoła.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Uważnie przeczytaj to świadectwo Pawła. Posłuchaj go tak, jakby mówił do Ciebie. Co w Twoim sercu rezonuje? Które słowa sprawiają, że odczuwasz poruszenia w ciele i w emocjach? Słuchaj tego słowa i zauważaj swoje ciało i emocje. W których miejscach doświadczasz głębszego oddechu, a gdzie może ucisku. Spotkanie z Bogiem może wywoływać różne reakcje. Pobądź chwilę z nimi.
  • To spotkanie z Jezusem bardzo mocno dotknęło Szawła. Spotkał się z taką jasnością, że aż zaniewidział. Ta światłość go oślepiła. Kiedy do naszego serca dociera prawda o nas, potrafimy zachowywać się podobnie jak Szaweł. Jak oślepieni, nie mogący sobie znaleźć miejsca, jakbyśmy upadli i nie wiedzieli, co się z nami dzieje. Czy przypominasz sobie takie doświadczenia w swoim życiu? Co się wtedy wydarzyło? Stań z tym teraz przed Jezusem.
  • Szaweł potrzebuje pomocy. Bez towarzyszy nie doszedłby do Damaszku. Sam Jezus mówi do niego, by właśnie w Damaszku szukał także pomocy odnośnie tego, co dalej ma w życiu robić. Tak działa Bóg. Mówi wprost do serca człowieka (jego towarzysze widzieli światło, ale nie słyszeli głosu – bo słowo było skierowane tylko do Szawła), ale posyła do ludzi, by potwierdzili to, co On sam mówi. Tak też doświadczali Boga wielcy święci i mistycy: Bóg mówił do św. Faustyny, ale równocześnie kazał jej, by słuchała we wszystkim człowieka – spowiednika. Wola Boża, ta wypowiedziana wprost do serca, potrzebuje wybrzmieć także w tym, co mówi do nas bliźni. Czy to, co słyszysz w sercu na modlitwie i co znajdujesz w nauczaniu Kościoła – jest harmonijne i zgadza się ze sobą? Będzie to znakiem, że ten sam Duch, który mówi do Ciebie, mówi tym samym głosem do Kościoła i że to, co odczuwasz, jest w jedności z Kościołem.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.