Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 9 listopada 2023 r.

Tekst: J 2, 13-22

Prośba: o głęboki pokój serca

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Wyobraź sobie świątynię pełną bankierów, kupców, zwierząt. Zobacz cały chaos, który tam panuje. Wsłuchaj się w gwar, hałas, krzyki.
  • Wówczas, sporządziwszy sobie bicz ze sznurów, powypędzał wszystkich ze świątyni (…). Jezus, który jest Miłością: łagodny, cierpliwy i pełen miłosierdzia, unosi się gniewem. Jakie emocje w Tobie wywołuje ta reakcja Jezusa? Do czego Cię zaprasza? Zobacz te momenty kiedy zbiera się w Tobie złość, gniew? Jak reagujesz? Pozwalasz sobie na takie emocje, na ich wyrażenie? Jeśli tak, to w jaki sposób to robisz? A może uważasz, że są złe i tłumisz je w sobie?
  • «Zabierzcie to stąd i z domu mego Ojca nie róbcie targowiska!» Nasze serce, nasze wnętrze jest również domem Ojca. Zatrzymaj się i zobacz co się w Tobie dzieje: czy panuje w Tobie pokój? A jeśli nie, to co powoduje niepokój w Twoim sercu? Czym się karmisz? Co wpuszczasz do swojego wnętrza?
  • «Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?» Żydzi oczekują od Jezusa uzasadnienia, udowodnienia tego, że ma prawo czynić to, co czyni. Zupełnie nie ma tam miejsca na wiarę, zaufanie. Zobacz, ile wiary, zaufania jest w Tobie: do Boga, bliźniego czy nawet samego siebie. A może stale wymagasz, aby Bóg, drugi człowiek Ci coś udowadniał? Może sam też ciągle próbujesz coś udowodnić?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.