Wprowadzenie do modlitwy na środę, 24 lipca

Tekst: Mt 13, 1-9

Prośba: o łaskę coraz pełniejszego życia, pełnego owoców miłości.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Jezus siada nad jeziorem, ale nie może chwili odpocząć. Przychodzą tłumy. Siada więc w łodzi, ludzie zaś stoją na brzegu. W tej sytuacji bycie za blisko przeszkadzałoby w dobrym usłyszeniu słów Jezusa. By bliskość mogła się rozwijać, potrzebny jest dystans. Jezus stwarza taki dystans (wejście do łodzi), by pomógł usłyszeć Jego słowo, które chce dotknąć i przemienić tych ludzi. Czy Ty na to pozwalasz?
  • Jezus opowiada znaną przypowieść o ziarnie rzuconym w ziemię przez siewcę. Ziarnie, które ma w sobie cały potencjał życia i potrzebuje tylko dobrych warunków do rozwoju: być wrzucone w ziemię, odpowiednia wilgotność, temperatura (słońce)… Jakich warunków Ty potrzebujesz do wzrostu? 
  • Ziarno może mieć też niesprzyjające warunki, które nie tyle uniemożliwiają wzrost (choć i takie mogą się zdarzyć), lecz go mocno utrudniają. Być może czymś takim są różne trudności, słabości czy kryzysy, jakie Cię w życiu spotykają. Czy one mają zahamować Twój wzrost w miłości? Może są zaproszeniem do zmiany kierunku życia, do korekty swojego kursu, do przemyślenia wszystkiego na nowo… Jak płynąca woda, która napotykając przeszkodę, nie cofa się z powrotem do źródła, lecz próbuje opłynąć przeszkodę, znajduje inne wyjście z sytuacji. Znajdzie choćby maleńką szczelinę, by popłynąć dalej.
  • Siewca głęboko pragnie, by ziarenka wyrosły na dorodne kłosy i miały obfity plon. Robi wszystko, by tak się stało, nie na wszystko ma jednak wpływ. Jest hojny, wręcz rozrzutny w rozsiewaniu ziarna, bo rzuca je na takie miejsca, które słabo rokują plon. A jednak nie boi się ryzykować wierząc, że ziarno sobie poradzi. Bo ma w sobie siłę życia. Tak Pan Ciebie obdarował życiem i wierzy, że w jakichkolwiek warunkach się znajdziesz, poradzisz sobie i przyniesiesz jak największy plon pomnażanej miłości. Że nawet jak wpadniesz w ciemną ziemię, wilgotną i mało przyjemną, to po to, by ostatecznie wypuścić bogate w ziarno kłosy. Popatrz z wdzięcznością na swoje życie. Zaufaj sile życia, jakie złożył w Tobie Bóg. Żyj, rozwijaj się, nawet napotykając trudności czy przeszkody.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.