Wprowadzenie do modlitwy na piątek, 29 maja

Tekst: Mk 11,11-25

Prośba: o łaskę poznania tego, co dzieje się w sercu Jezusa, Jego miłości do Ciebie.

1. Wyobraź sobie siebie w drodze z Jezusem i uczniami. Zobacz jak przychodzicie do Jerozolimy. Jest wieczór, ale chcecie jeszcze tego dnia jak najwięcej obejrzeć. Jerozolima to ukochane miasto Boga, miejsce Jego przebywania, święte Jego świętością. W zachowaniu Jezusa można dostrzec tęsknotę, niecierpliwość, aby jak najszybciej „zobaczyć wszystko”. Jerozolimę można wziąć za symbol każdego człowieka. Posmakuj tej tęsknoty, z jaką Bóg wyczekuje Ciebie, tego, abyś Go wpuścił do swojego serca.

2. Następnego ranka, w drodze do miasta, Jezus zgłodniał. Chociaż nie było pory na owoce, szukał fig na drzewie. Nie znalazł i zareagował słowami: „Niech nikt nigdy nie je owocu z ciebie!”.  Następnego dnia drzewo było już suche. Przyjrzyj się temu wydarzeniu. Nie jest ono łatwe do pojęcia. Poproś Boga o zrozumienie, ale nie staraj się sam wymyślić o co tu chodzi. Otwórz się na światło, które On sam być może zechce Ci dać. Po prostu tam bądź i przypatruj się Jezusowi. Zobacz też zdziwienie uczniów uschniętym drzewem. Co mogli poczuć? Posłuchaj Jezusa mówiącego o wierze bez zwątpienia. Ku czemu Cię to pociąga? Jak Cię porusza?

3. Bądź też w świątyni, gdzie Jezus rozprawia sią z handlarzami. Poświęć na to dłuższą chwilę. Przyglądaj się uważnie temu jak wchodzi na dziedziniec. Jest już – po poprzednim dniu, przygotowany na to, co zobaczy w miejscu, które jest sercem miasta, sercem całego narodu wybranego. Zobacz, jak przewraca stoły, rozgania zwierzęta, nie pozwala nic nikomu przenieść. To jest bardzo ważna scena, dlatego postaraj się trzymać ją w sercu jak najdłużej, otworzyć się na to, co ma się w Tobie w tym czasie wydarzyć.