Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 29 lipca, Marty, Marii i Łazarza

Tekst: J 11, 19-27

Prośba: o bliskość z Jezusem niezależnie od okoliczności.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Spotykamy rodzeństwo w bardzo trudnym momencie. Nie żyje Łazarz. Martę i Marię znamy z wcześniejszego spotkania z Jezusem w ich domu, kiedy to Maria słuchała słów Pana siedząc u Jego stóp, a Marta zajmowała się gościną. Łazarza spotykamy dopiero teraz. I to od razu martwego. Wsłuchaj się w słowa Marty, która wychodzi na spotkanie Jezusa.
  • W jej słowach jest nuta pretensji. Przyszedł za późno, choć siostry dawały Mu znać, że Łazarz choruje. A teraz, kiedy ona mówi do Niego, odpowiada – wydaje się – dość oschle. Taki ogólnik, że Łazarz zmartwychwstanie. Posłuchaj tonu Jezusa w swoim sercu, posłuchaj również słów Marty.
  • Losy rodzeństwa są powiązane mocno z Jezusem. Cała ta scena (dziś jest tylko fragment) kilka razy mówi o tym, jak Jezus ich miłował i że chętnie u nich przebywał w Betanii. Każde z nich miało osobistą relację z Jezusem, a oprócz tego mieli z Nim relację jako rodzeństwo. Pobądź chwilę z Marią, która została w domu. Poczuj te więzi, poczuj ból po stracie brata.
  • Wejdź w głębokie spotkanie z Jezusem w tej scenie. Zobacz co robi, co mówi, jak się zachowuje, co przeżywa. Taką zdolność daje nam wyobraźnia, w której może się ta scena odzwierciedlić – niejako odbić to, co jest w naszym duchu. Staje się ona wtedy miejscem spotkania z Bogiem, miejscem teologicznym. Pozwól sobie na pobycie z Jezusem w tej relacji przyjaźni z rodzeństwem Marty, Marii i Łazarza. Przyjaźni, która została wystawiona na próbę, kiedy Jezus nie przyszedł na czas. Zapytaj Martę i Marię o ich wiarę. Co one czują do Jezusa w tej konkretnej sytuacji? Co to mówi o Twoim życiu?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.