Wprowadzenie do modlitwy na wtorek, 8 września
Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Proś o łaskę współdziałania z Bogiem i widzenia Jego działania w Twojej historii życia.
Tekst: Mt 1,1-16.18-23
Długa lista imion napisana od najstarszego przodka do Jezusa. Jest to zapis typowy dla tradycji żydowskiej. Wyjątkiem stanowi wymienienie pięciu kobiet. Dlaczego zostały zapisane w genealogii? Każda z nich pochodziła z innego pogańskiego narodu. Tamar była dwukrotną wdową po synach Judy. Każdy z nich nie kochał jej, za co została zesłana na nich śmierć. Zgodnie z prawem lewiratu czekała na trzeciego syna, którego Juda jej odmówił. Przebrała się z prostytutkę sakralną, a gdy Juda skorzystał z jej usług, poczęła bliźnięta. Początkowo Juda chciał ukarać swoją synową, ale okazało się, że to ona była bardziej sprawiedliwa od niego, gdyż ten nie dopilnował prawa lewiratu. Rachab uratowała zwiadowców izraelskich, gdy Ci przyszli do Jerycha, by zbadać słabe punkty miasta, które pragnęli zdobyć. Opowieść o Rut jest przepiękną historią miłości i oddania młodej Moabitki wobec swojej teściowej. Pracuje na polu, by zdobyć pożywienia dla ich obu. Tam też poznaje swojego przyszłego męża. Batszeba nie jest wymieniona z imienia lecz jako „była żona Uriasza”. To jej zapragnął król Dawid. Uriasz z rozkazu króla umiera w bitwie. Co łączy te kobiety, dlaczego zostały one wymienione w rodowodzie Jezusa? Jedne teorie odnoszą się do tego, że jest to chęć pokazania historii grzechu, która została odkupiona przez dzieło zbawienia. Nie da się tej teorii obronić, gdyż nie wszystkie kobiety były grzesznicami. Inna teoria odwołuje się do pogańskiego pochodzenia kobiet: Aramejka, Kananejka, Moabitka i Hetytka – włączenie ich wskazuje, że zbawienie zostało dane w darze wszystkim narodom, nie tylko Żydom.
Piątą kobietą wymienioną jest Maryja. To ona odpowiedziała na zaproszenie i zgodziła się zostać Matką Boga. Dziś świętujemy jej urodziny. Niech to będzie okazją do przyjrzenia się kobietom, które są ważne w Twoim życiu. Zobacz ile dokonały, zobacz ich poświęcenie i trud. Może któraś z postaci biblijnych jest Ci szczególnie bliska, lub chciałbyś się dowiedzieć o niej więcej. Czego ona może nauczyć Ciebie o poszukiwaniu woli Boga, jak może Cię zainspirować w podążaniu za Nim.
Na koniec w rozmowie porozmawiaj z Maryją. Postaraj się przemówić do niej jak Ci będzie wygodniej – jak do królowej, jak do matki albo jak do przyjaciółki.