Wprowadzenie do modlitwy na piątek, 11 września

Tekst: Łk 6, 39-42

Prośba: o pokorę i otwarcie na drugiego człowieka

Myśli pomocne w rozważaniu:

 • Przewodnik
  Wyobraź sobie przypowieść, którą opowiada Jezus. Idzie obok siebie dwóch niewidomych. Nagle pojawia się przed nimi dół, przepaść. Wyobraź sobie, że jednym z tych niewidomych jesteś ty.
 • Nauczyciel
  Jezus wskazuje na to, że czasem należy przyjąć postawę ucznia, dać się poprowadzić osobie bardziej doświadczonej. Czy masz takie miejsca i relacje w swoim życiu, które wskazują ci drogę do Boga? Jeśli tak – podziękuj za nie Panu. Jeśli nie – poproś o nie i poszukaj ich wokół siebie. Być może będzie to poszukiwanie stałego spowiednika, a być może pójście na kawę do sąsiadki, która żyje blisko Boga. Poszukaj wokół siebie takich osób, przyjmując w pokorze, że takie relacje są czasem niezbędne do tego by pójść bardziej ku Bogu.
 • Obłudnik
  Jezus nazywa ciebie i mnie obłudnikiem. Dlaczego? Bo widzimy często zło w drugim, nie spoglądając wpierw we własne sumienie, a prawda jest taka, że wszyscy jesteśmy nieidealni, grzeszni. Na czym się dziś bardziej skupiasz – na złu, które widzisz wokół siebie? Czy może szukasz tego, co dobre? Czy potrafisz przyznać, że twój grzech też rani Boga i drugiego człowieka? Czy potrafisz przeprosić? Powiedz Jezusowi na modlitwie co czujesz, słysząc o sobie „obłudniku”. A potem wróć do drugiego punktu i poszukaj relacji, które cię uskrzydlą, dodadzą wiary i nadziei.
   

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.