REKOLEKCJE PASCHALNE 2021  |  Poniedziałek Wielkanocny, 5 kwietnia

RADOŚĆ

„Z radością dziękujcie Ojcu, który was uzdolnił do uczestnictwa w dziale świętych w światłości.” Kol 1, 12

Poniżej przedstawiamy trzy kroki naszych rekolekcji. Możesz zrobić wszystkie trzy każdego dnia. Krok pierwszy jest 20-minutową modlitwą raz dziennie. Krok drugi i trzeci są krokami, które “wydarzają się” przez cały dzień. Drugi krok jest refleksją, rozważaniem przez cały dzień na konkretny temat, trzeci zaś jest prostym byciem, uważnością, świadomością tego, w czym aktualnie jesteś, co robisz. Być może danego dnia zobaczysz, że chcesz zrobić tylko jeden z tych kroków. Zostań wtedy przy nim i trwaj. Kolejnego dnia możesz zapragnąć zrobić wszystkie kroki albo tylko dwa z zaproponowanych. Poczuj się wolny i nasłuchuj w sobie tego, do czego jesteś dzisiaj – TERAZ zaproszony.

KROK 1 – MODLITWA

  • Znajdź w ciągu dnia 20 minut na to, by stanąć przed Panem na modlitwie.
  • Usiądź wygodnie i uspokój swoje myśli, serce, oddech – na ile Ci się uda.
  • Rozpocznij znakiem krzyża. Uświadom sobie, że Pan Jezus jest teraz przy Tobie i patrzy na Ciebie wzrokiem pełnym miłości. Zauważ Jego wzrok i spojrzenie, które przyjmuje Cię takim, jaki teraz jesteś. Nie ocenia, nie potępia, nie oczekuje niczego. Trwaj w tym chwilę, byś naprawdę mógł to sobie uświadomić. Niczego sobie nie wyobrażaj – tylko uświadamiaj sobie Jego obecność i Jego patrzenie na Ciebie.
  • Oddychaj spokojnie, zauważ że oddychasz, że przyjmujesz powietrze, a potem je oddajesz. Oddech to tchnienie życia, jesteś istotą żyjącą – otrzymałeś go od Boga. Oddychaj naturalnie, tak jak to czynisz zazwyczaj.
  • W rytm Twojego oddechu wypowiadaj imię JEZUS. Na wdechu wypowiedz pierwszą sylabę, na wydechu drugą. Wypowiadaj święte Imię w milczeniu, w swoim umyśle. Być może później poczujesz, że to Imię przechodzi z umysłu do duszy i wypowiada się nieomal bezszelestnie w Tobie.
  • Staraj się o niczym nie myśleć, niczego sobie nie wyobrażać, na niczym nie skupiać uwagi oprócz Imienia Jezus, które w Tobie wybrzmiewa. Jest to bardzo prosta modlitwa, ale równocześnie niełatwa, ponieważ nasz umysł będzie szukał “pokarmu” w myślach, obrazach, koncepcjach, pomysłach… nawet bardzo pobożnych. Zostaw je na rzecz prostego trwania przy Jezusie, wypowiadając Jego święte Imię. Jest to podobne do ludzi kochających się, którzy są blisko siebie i wypowiadają swoje imiona. Nic więcej nie potrzeba.
  • Odmów na koniec modlitwę Ojcze nasz.

KROK 2 – WPROWADZENIE W TEMAT DNIA

Rozpoczynamy modlitwę hymnem z Listu św. Pawła do Kolosan. Pierwsze słowa to radość i dziękczynienie Ojcu. Zmartwychwstały Pan wzbudza w uczniach radość. Nie jest to jednak uczucie, które pojawia się automatycznie. Najpierw jest w nich smutek, lęk, zniechęcenie. Kiedy Jezus pojawia się mimo drzwi zamkniętych i wypowiada słowa „Pokój Wam”, dopiero wtedy „Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana” /J 20,20/.

Radość to jedno z podstawowych uczuć. Ono jest wyrazem życia. Kiedy rozpiera nas radość, nasze serce jest otwarte, by przyjąć inne uczucia. Jest ona też czasami bardzo subtelna, że nie sposób zauważyć, że jest. Ale nie sposób być tylko radosnym. Potrzebujemy przeżywać wszystkie uczucia. Co w ostatnim czasie sprawiło Ci radość? A w relacji do Boga, co jest powodem radości.

Radość łączy się z dziękczynieniem. A może odwrotnie – zauważenie, jak wiele mam, otrzymuję. Jak wiele dobra jest moim udziałem sprawia, że umiem przeżywać radość, że ona ma możliwość dojścia do głosu. Niech dzisiejszy dzień będzie pełen uważności na uczucia, które się we mnie pojawiają w danym momencie.

Dzisiejsze Słowo mówi, że to Ojciec nas uzdalnia byśmy byli z Nim jedno. To On daje nam dar bycia Jego dziećmi. Nie my to osiągamy, to jest dar. A skoro dar – trzeba otworzyć ręce pozwalając, by wypadło z nich to, co tam jest. Wtedy możemy przyjąć. Co trzymasz w swoich rękach? Co potrzebujesz wypuścić, by móc przyjąć?

KROK 3 – UWAŻNOŚĆ

Uważność jest wyczuleniem na rzeczywistość, na to, co jest blisko Ciebie, co Ci się wydarza, co robisz. Jest wrażliwością na osoby i sytuacje, które w danym momencie znajdują się w polu Twojego postrzegania i przeżywania. Spróbuj tak właśnie przeżyć ten dzień – z wyczuleniem i wrażliwością na to, co w danym momencie czujesz, co w danej chwili robisz – nie myśląc wtedy o innych rzeczach. Bądź w tym, co TERAZ. Rozmawiając z kimś słuchaj tego, co on mówi – nie myśl o innych rzeczach, nie planuj tego, co mu odpowiesz. Bądź uważny na rzeczywistość TERAZ. Podobnie jak pierwszy krok – jest to proste i niełatwe zarazem.

Pomocą do modlitwy w tym tygodniu może być połączenie Słowa z muzyką, piosenka Tylko w Jezusie.