Wprowadzenie do modlitwy na poniedziałek, 7 listopada

Tekst: Łk 17, 1-6

Prośba: o łaskę przylgnięcia do Boga w chwilach zwątpienia.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Jezus mówi o zgorszeniu. A czym ono jest? To taka sytuacja, kiedy ktoś pod wpływem działania drugiego człowieka staje się gorszym niż był. To moje postępowanie, mój grzech może sprawić, że ktoś zacznie mnie naśladować w złym, a nie w dobrym. Jako osoby wierzące nieustannie jesteśmy na świeczniku. Patrzą na nas ci, którzy mają wątpliwości w wierze, patrzą ci niewierzący. Jacy odchodzą widząc nasze codzienne życie?
  • Jezus mówi dziś też o przebaczaniu. Pokazuje, że czasami potrzebujemy być bardzo cierpliwi wobec drugiego, który grzeszy, ale żałuję tego, co robi i prosi o przebaczenie. Potrzebujemy nie męczyć się przeznaczaniem, ale czerpać z tego siłę do kochania drugiego jeszcze bardziej. I nie chodzi tu o pobłażliwość wobec grzechu. Jeżeli ktoś przeprasza, ale nie robi nic, żeby zmienić swoje postępowanie potrzebujemy też upomnieć go, pomóc mu znaleźć sposób na przemianę. A czasami pozostaje tylko gorliwa modlitwa za niego, żeby Bóg znalazł sposób na jego przemianę. Mamy też prawo w takich sytuacjach chronić siebie przed skutkami grzechu drugiego chociażby kończąc relację na jakiś czas czy na dłużej.
  • Sprawy, o których mówi Jezus są trudne i potrzebujemy mocnej wiary, żeby móc nie gorszyć innych, móc przebaczać. Z jednej strony mamy sami dbać o naszą wiarę. Z drugiej potrzebujemy każdego dnia prosić Boga, by ją w nas pomnażał i ugruntowywał. Co robisz, żeby wzrastała Twoja wiara?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.