Wprowadzenie do modlitwy na środę, 28 kwietnia.

Tekst: J 12,44-50

Prośba: o otwarcie serca na prawdziwy obraz Boga.

Kto we Mnie wierzy… Dzisiejszy fragment Ewangelii po pierwszym przeczytaniu może się wydawać trudny. Jest jednak zaproszeniem do zadania sobie kilku ważnych pytań. Jezus mówi, że kto wierzy w Niego, tak naprawdę wierzy w Ojca. I że ten, kto Go widzi, widzi Ojca. Jezus i Jego Ojciec są sobie tak bliscy, że są jednym Bogiem. Ten wywód to nie zabieg czysto intelektualny, językowy. To rzeczywistość. Jeśli twierdzę, że wierzę w Jezusa, co to znaczy w konkrecie? To znaczy, że wierzę w co? W jakie Jego Słowo, w jaki gest, w jaką obietnicę? Czym Jezus przekonuje mnie do Siebie?

…wierzy nie we Mnie, lecz w Tego, który Mnie posłał. Chociaż Jezus i Ojciec są jednym Bogiem, to jednak są różnymi osobami. Są odrębni. Ojciec stworzył wszystko przez Swojego Syna, w Nim ukochał cały świat. Moja relacja z Bogiem Ojcem zależy od wielu spraw. Może mi się nakładać obraz biologicznego ojca, mogę mieć wciąż silne przekonanie, że jest On przede wszystkim karzącym sędzią, stróżem moralności, albo niewzruszonym Wszechmogącym. Tymczasem Syn mówi o Nim, że kocha i posłał Go z miłości. Ta prawda bywa najtrudniejszą do przyjęcia. Co czuję, kiedy to czytam? Jak wygląda moja relacja z Bogiem Ojcem?

Przykazanie Jego jest życiem wiecznym. W zdaniu wcześniej Jezus mówi, że przekazuje nam to, co przykazał Mu Ojciec. Wszystko więc, co mówi Jezus jest przykazaniem Ojca. I to jest dla nas życiem wiecznym. Orędzie miłości, pokoju, możliwości, wolności i nadziei. Znajdują się w nim także zakazy, ale przykazanie Ojca jest przede wszystkim pozytywne, afirmujące, budujące. Od pierwszego zdania wypowiedzialnego do ludzi: „Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania” (Rdz 2,16). Dopiero po tym następuje zakaz dotyczący jednego drzewa. Szatan wykrzywia obraz Boga przedstawiając Jego przykazania tylko jako konieczności i zakazy. Bóg daje wolność i możliwości. Dziś tak chcę spojrzeć na Jego Słowa, które przekazuje mi Jezus. Czym jest dla mnie przykazanie Ojca? Jak ono brzmi?