Wprowadzenie do modlitwy na 5 Niedzielę Wielkanocną, 2 maja

Tekst: Dz 9, 26-31

Prośba: o odwagę życia Chrystusem i głoszenia Go całym sobą.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Po swoim nawróceniu Szaweł nie ma łatwo. Z przeciwnika i prześladowcy stał się uczniem Chrystusa. Ale chrześcijanie się go boją, bo wiedzą, kim był jeszcze niedawno. Znali jego gorliwość w wyszukiwaniu i aresztowaniu uczniów Pańskich. A teraz jest kimś innym – z nie mniejszą gorliwością głosi zbawienie w Chrystusie.
  • Barnaba był kimś, kto pomógł Szawłowi uwiarygodnić się wobec uczniów. Potem ten sam Barnaba odnajdzie Szawła w Tarsie i zaprosi go do misji. To od Barnaby rozpocznie się szalona przygoda Szawła, który będzie przemierzał wielkie połacie świata głosząc Słowo. Czy masz swojego Barnabę, który pomógł Ci podobnie jak Szawłowi?  Kogoś ważnego dla Ciebie, kto Cię odnalazł, kto pomógł Ci odnaleźć się w tym świecie?
  • Helleniści próbują zgładzić Szawła. Ciekawe, że inni uczniowie nie są tak na celowniku, choć przecież również głoszą Chrystusa. Jaką gorliwość miał Szaweł, skoro na niego czyhają. Uczniowie w obawie o jego życie wysyłają go do rodzinnego Tarsu. Szaweł – świeżo nawrócony, bardzo szybko zostaje odesłany do domu. Co czuł wtedy? Co myślał o Bogu, który go tak spektakularnie powołał, a teraz… jakby odsyła go do domu. Wydaje się, że z troski o niego…
  • Kiedy Szaweł odpływa, dowiadujemy się nagle, że… Kościół cieszył się pokojem. Kiedy Szaweł był z nimi i gorliwie głosił, to chcieli go zabić. A kiedy znika, wszystko się uspokaja. Jaką siłę przekonywania miał Szaweł? Czy odesłali go tylko ze względu na jego bezpieczeństwo? A może czas Szawła jeszcze nie nadszedł i Kościół bał się kolejnych prześladowań (pierwsze wybuchło po śmierci Szczepana, który przecież również z mocą głosił Słowo)? Posłuchaj, co Bóg pragnie dzisiaj do Ciebie powiedzieć przez to Słowo.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.