Wprowadzenie do modlitwy na sobotę 29 października 2022 r.

Tekst: Łk 14, 1. 7-11

Prośba: o odkrycie swojej wartości w oczach Boga

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Potem opowiedział zaproszonym przypowieść, gdy zauważył, jak sobie pierwsze miejsca wybierali. Zatrzymaj się i zastanów nad momentami w swoim życiu, kiedy masz potrzebę zajmowania 'pierwszego miejsca’, zewnętrznego udowadniania swojej ważności, swojej wartości. Zobacz co w takim momencie dzieje się w Twoim sercu. Czy rzeczywiście zajmujesz to 'pierwsze miejsce’ bo czujesz się wyjątkowo ważny? A może wręcz przeciwnie? 
  • Lecz gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. A gdy przyjdzie ten, który cię zaprosił, powie ci: „Przyjacielu, przesiądź się wyżej”. Człowiek, który zna swoją wartość, czuje się dobrze pośród innych, nie dba o miejsce, które zajmuje – radość mu sprawia fakt przebywania wśród przyjaciół, wśród innych ludzi. Jak Ty patrzysz na samego siebie: Jak na kogoś cennego, wartościowego? A może ciągle potrzebujesz światu coś udowadniać? 
  • Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony. Pokornym może być dopiero człowiek, który jest świadom swojej wartości. Gdzie Ty szukasz swojej wartości? Czy w oczach Boga? Czy w swojej codzienności pamiętasz o tym, że jesteś dla Niego tak cenny, że dał ukrzyżować za Ciebie Swojego Syna? Spróbuj spojrzeć na siebie z miłością i czułością, tak, jak On na Ciebie patrzy…

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.