Wprowadzenie do modlitwy na wtorek, 16 stycznia

Tekst: Mk 2, 23-28

Prośba: o pragnienie żywej relacji z Panem

Myśli do pomocne w rozważaniu:

  • Przeczytaj uważnie (powoli, może na głos) dzisiejszy fragment Ewangelii i spróbuj sobie wyobrazić tę scenę. Gdzie widzisz w niej siebie – wśród uczniów Jezusa, czy bardziej wśród faryzeuszy (nie oceniaj, zobacz)?
  • Można odnieść wrażenie, że faryzeusze śledzą Jezusa. Funkcjonują w rzeczywistości wolno-nie wolno i patrząc na to, co robi Jezus i Jego towarzysze właśnie w taki sposób to interpretują. A przecież w relacji z Bogiem chodzi o bycie obecnym, bycie w interakcji, a nie o zasługiwanie na przychylność przez ilość spełnionych praktyk. Są takie momenty w życiu, kiedy praktyki są potrzebne i pozwalają na trwanie w wierności Bogu pomimo zniechęcenia, trudności, ciemności. Bóg zaprasza nas jednak, żeby nie zatrzymywać się na nich, ale pozwolić, aby Boża łaska przyciągnęła nas bliżej Boga i przemieniła tak nasze serca, że zewnętrzne ryty nie będą już potrzebne.
  • Jezus i uczniowie przechodzą pośród pól. Jest szabat – dzień święty. Odczuwają głód i chcą go zaspokoić. Zaczynają łuskać kłosy. Nawet nie zastanawiając się czy im wolno, czy nie. Pomyśl o swoich głodach, jakie odczuwasz. Czego one dotyczą? Jak próbujesz je zaspokoić?
  • Jakie znaczenie ma dla Ciebie przestrzeganie praw? Różnego rodzaju. Daje Ci to wolność, czy może wręcz przeciwnie – zniewala?

 

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.