Wprowadzenie do modlitwy na wtorek 18 października
Święto św. Łukasza Ewangelisty

Tekst: Łk 10, 1-9

Prośba: o łaskę otwartego serca na Boże wezwanie

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Przeczytaj powoli dzisiejszą Ewangelię. Wyobraź sobie scenę powołania kolejnych uczniów, bo Jezus nie ogranicza się do wyboru Dwunastu. Widząc potrzebę, wybiera kolejnych. Stań oczami wyobraźni wśród tych, których Jezus powołuje. Jakim imieniem się do ciebie zwraca, jak cię woła? Czy masz taką gotowość, żeby odpowiedzieć na to wezwanie? Czy w codzienności pamiętasz o tym, że Bóg ci ufa i chce bliskiej relacji z tobą?
  • Jezus powołuje tych konkretnych 72, nie bierze wszystkich, którzy się wokół Niego pojawiają. Ma plan dla każdego, ale niekoniecznie do tego konkretnego zadania. Być może część osób czuje się zawiedziona, że nie znalazła się w gronie powołanych do ewangelizacji. A jak to jest u ciebie? Czy zgadzasz się iść tam, gdzie posyła cię dziś Jezus – nawet jeśli nie są to dzieła „wielkie”, ale codzienne – opieka nad rodziną, dziećmi, zwykła i monotonna praca w biurze? Czy w małych rzeczach dostrzegasz zaproszenie do konkretnego działania?
  • Jezus mówi, żeby nie brać ze sobą balastu. Trzos, torba, sandały – mogą być obrazem naszych zranień, wyobrażeń, przywiązań, oczekiwań. Czym jest dziś twój balast, to co często dźwigasz niepotrzebnie? Jeśli czujesz, że ten balast jest zbyt ciężki, poproś Jezusa by pokazał ci jak masz iść, skoro On do tego zachęca. Proś tak, jak potrafisz.
  • Jezus daje i chce dawać wszystkim ludziom pokój. Nie życie bez problemów, ale głęboki pokój serca, którego nie zburzą żadne zawirowania i problemy. Czy chcesz przyjąć dziś ten dar od Jezusa? Czy chcesz też być jego przekaźnikiem, apostołem pokoju wśród swoich najbliższych? Co konkretnego możesz zrobić już teraz, żeby być człowiekiem pokoju?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.