W ich oczach nie mógł nim być biedny cieśla bez aspiracji militarnych i politycznych. Dlaczego żądanie znaku przez Żydów Jezus nazywa przewrotnym?  Jak zatem można rozumieć porównanie Żydów do pogan: do mieszkańców Niniwy i Królowej z Południa? Bóg Adonai był Bogiem Narodu Wybranego. To był ich Bóg. Bóg wpisany w historię każdej rodziny i plemienia. Jak więc poganie mogli z Boga zrozumieć coś więcej czy lepiej? Dlaczego współcześni Jezusowi nie rozpoznali w nim nadziei swych przodków?

 2. Szukać można na wiele sposobów, oczekiwać na spełnienie się marzeń i pragnień również. Szukając nowej kanapy do mieszkania można wymarzyć ją sobie ze szczegółami. Jak natomiast wymarzyć sobie rzeczy wielkie: miłość, szczęście, spełnione życie czy Boga. Przecież nie wszystko zależy od nas. Nasze pragnienia mają wielką moc motywacji i informują nas o tym, co dla nas jest ważne. Bywa także, że potrafią zamknąć na otaczający nas świat. Tak jak Żydom nie pasował Jezus do ich wyobrażeń, tak samo bywa i z naszymi pragnieniami w konfrontacji z rzeczywistością. Gdzie więc należy szukać równowagi pomiędzy pragnieniami a ich spełnianiem się w codzienności?

3. Po co szukamy: po to, by szukać czy po to, by znaleźć? Znajdywanie może doprowadzić do zmian w naszym życiu. Może sprawić, że zmieni się hierarchia wartości, przełożone zostaną akcenty, czas i uwaga. Znalezienie niechybnie prowadzi do zmiany, na którą nie zawsze się ma ochotę, bo ?stare? jest dobrze znane i bezpieczne. Pomyśl o rewolucji jaka następowała w życiu pobożnego Żyda, który uznawał w Jezusie Mesjasza! My także każdego dnia poznajemy Boga na nowo, jeśli tylko stykamy się z Nim a nie z naszym wyobrażeniem o Nim. Każdego dnia możemy doświadczyć, że Bóg jest inny. Każdego dnia możemy ?zaśpiewać Panu pieśń nową, albowiem uczynił cuda?. A Ty jak szukasz i przyjmujesz Boga?