Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 26 października 2023 r.

Tekst: Łk 12, 49-53

Prośba: o prawdziwy pokój w sercu

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Wyobraź sobie rzeczywistość, o której mówi Jezus: rozłam, który dzieli domowników, rodziny.
  • Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże pragnę, ażeby już zapłonął. Jezus nie pragnie letniości, nijakości. Chce, aby życie człowieka, który za Nim idzie było pełne Życia, pasji, zaangażowania. Zobacz, co w Tobie potrzebuje być rozpalone na nowo. Zaproś Jezusa by przyszedł w to miejsce ze swoim ogniem. 
  • Ogień może być też niszczycielski i trzeba z nim uważać. Czy pozwalasz, by to Jezus rzucał ogień na ziemię Twojego serca? A może próbujesz coś w sobie sam rozpalić, wypalić? Co się dzieje, kiedy próbujesz własnymi siłami przemieniać swoje serce?
  • Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Jezus, który tytułowany jest m.in. Księciem Pokoju, teraz jakby temu zaprzeczał. Czym jest dla Ciebie pokój? Jakiego pokoju szukasz w swoim życiu? Można za wszelką cenę dążyć do „pokoju”, czy raczej spokoju, rezygnując z siebie, nie wyrażając swojego zdania, unikając konfrontacji. Czy masz w swoim życiu takie sytuacje? Do czego Cię one prowadzą? Czy rzeczywiście przynoszą pokój?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.