REKOLEKCJE PASCHALNE 2021  |  II Niedziela Wielkanocna – Niedziela Miłosierdzia Bożego, 11 kwietnia

POJEDNANIE I POKÓJ W SYNU

„w [Synu] mamy odkupienie – odpuszczenie grzechów. Zechciał bowiem [Bóg], aby przez Niego znów pojednać wszystko z sobą: przez Niego – i to, co na ziemi, i to, co w niebiosach, wprowadziwszy pokój przez krew Jego krzyża.” Kol 1, 14.20

Poniżej przedstawiamy trzy kroki naszych rekolekcji. Możesz zrobić wszystkie trzy każdego dnia. Krok pierwszy jest 20-minutową modlitwą raz dziennie. Krok drugi i trzeci są krokami, które “wydarzają się” przez cały dzień. Drugi krok jest refleksją, rozważaniem przez cały dzień na konkretny temat, trzeci zaś jest prostym byciem, uważnością, świadomością tego, w czym aktualnie jesteś, co robisz. Być może danego dnia zobaczysz, że chcesz zrobić tylko jeden z tych kroków. Zostań wtedy przy nim i trwaj. Kolejnego dnia możesz zapragnąć zrobić wszystkie kroki albo tylko dwa z zaproponowanych. Poczuj się wolny i nasłuchuj w sobie tego, do czego jesteś dzisiaj – TERAZ zaproszony.

KROK 1 – MODLITWA

  • Znajdź w ciągu dnia 20 minut na to, by stanąć przed Panem na modlitwie.
  • Usiądź wygodnie i uspokój swoje myśli, serce, oddech – na ile Ci się uda.
  • Rozpocznij znakiem krzyża. Uświadom sobie, że Pan Jezus jest teraz przy Tobie i patrzy na Ciebie wzrokiem pełnym miłości. Zauważ Jego wzrok i spojrzenie, które przyjmuje Cię takim, jaki teraz jesteś. Nie ocenia, nie potępia, nie oczekuje niczego. Trwaj w tym chwilę, byś naprawdę mógł to sobie uświadomić. Niczego sobie nie wyobrażaj – tylko uświadamiaj sobie Jego obecność i Jego patrzenie na Ciebie.
  • Oddychaj spokojnie, zauważ że oddychasz, że przyjmujesz powietrze, a potem je oddajesz. Oddech to tchnienie życia, jesteś istotą żyjącą – otrzymałeś go od Boga. Oddychaj naturalnie, tak jak to czynisz zazwyczaj.
  • W rytm Twojego oddechu wypowiadaj imię JEZUS. Na wdechu wypowiedz pierwszą sylabę, na wydechu drugą. Wypowiadaj święte Imię w milczeniu, w swoim umyśle. Być może później poczujesz, że to Imię przechodzi z umysłu do duszy i wypowiada się nieomal bezszelestnie w Tobie.
  • Staraj się o niczym nie myśleć, niczego sobie nie wyobrażać, na niczym nie skupiać uwagi oprócz Imienia Jezus, które w Tobie wybrzmiewa. Jest to bardzo prosta modlitwa, ale równocześnie niełatwa, ponieważ nasz umysł będzie szukał “pokarmu” w myślach, obrazach, koncepcjach, pomysłach… nawet bardzo pobożnych. Zostaw je na rzecz prostego trwania przy Jezusie, wypowiadając Jego święte Imię. Jest to podobne do ludzi kochających się, którzy są blisko siebie i wypowiadają swoje imiona. Nic więcej nie potrzeba.
  • Odmów na koniec modlitwę Ojcze nasz.

KROK 2 – WPROWADZENIE W TEMAT DNIA

Gdzieś w głębinach serca każdego z nas jest ogromna tęsknota za jednością. Jednością ze sobą samym, jednością z innymi, jednością z Bogiem. Nasza natura jest poraniona przez grzech. Na co dzień doświadczamy podzielnia, czy wręcz rozdarcia. Czy możliwa jest rzeczywistość jedności, jaka była udziałem Adama i Ewy?

Bóg w swoim Słowie mówi dziś, że tak, jest możliwa taka jedność. W Jezusie Chrystusie – Jego Synu. Wtedy, kiedy będę oddawać siebie Jezusowi, pozwalać na to, by On swoją obecnością przenikał coraz więcej i więcej mojego życia. Każdego dnia. Każdy grzech przynosząc Bogu i zostawiając u stóp Jezusowego Krzyża.

Dziś mamy przed oczami Boga miłosiernego. To Bóg z otwartymi ranami. To Bóg umarły i zmartwychwstały. Bóg, który wie jaka jest ludzka kondycja, bo jest Człowiekiem. Doświadczył wszystkiego, czego my doświadczamy. Także konsekwencji grzechu, jakimi jest ból, cierpienie, umieranie, śmierć fizyczna. Doświadczył lęku przed śmiercią. W obecnych czasach ten lęk towarzyszy nam niejako każdego dnia. Możemy przyjść do Jezusa i powiedzieć Mu o tym. On będzie wiedział o czym mówimy.

Pojednanie, jakie daje Bóg przynosi pokój. Porozmawiaj dziś z Ojcem o tym, co jest w Twoim sercu po doświadczeniu tych rekolekcji. Zwróć się do Syna zapraszając Go tam, gdzie potrzebujesz. Wołaj o Ducha Świętego, który jest z nami na zawsze.

KROK 3 – UWAŻNOŚĆ

Uważność jest wyczuleniem na rzeczywistość, na to, co jest blisko Ciebie, co Ci się wydarza, co robisz. Jest wrażliwością na osoby i sytuacje, które w danym momencie znajdują się w polu Twojego postrzegania i przeżywania. Spróbuj tak właśnie przeżyć ten dzień – z wyczuleniem i wrażliwością na to, co w danym momencie czujesz, co w danej chwili robisz – nie myśląc wtedy o innych rzeczach. Bądź w tym, co TERAZ. Rozmawiając z kimś słuchaj tego, co on mówi – nie myśl o innych rzeczach, nie planuj tego, co mu odpowiesz. Bądź uważny na rzeczywistość TERAZ. Podobnie jak pierwszy krok – jest to proste i niełatwe zarazem.

Pomocą do modlitwy w tym tygodniu może być połączenie Słowa z muzyką, piosenka Tylko w Jezusie.