Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 13 czerwca 2024 r.

Tekst: Mt 5, 20-26

Prośba: o jedność serca

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. Słowa Jezusa mogą się wydawać bardzo trudne – przecież chyba każdy z nas kiedyś się na kogoś gniewał, z kimś się pokłócił. Gniew, złość to emocje, które same w sobie są neutralne – jedynie są jakąś informacją, że np. ktoś przekroczył naszą granicę, że dotknął jakiejś rany w nas. I są sygnałem, żeby się zatrzymać i przyjrzeć temu, co się wydarzyło. Potem mamy wybór jak zareagujemy: czy się obrazimy, będziemy pielęgnować jakąś urazę, a może spróbujemy porozmawiać z daną osobą, wyjaśnić swój punkt widzenia. A czasem możemy tylko spróbować przebaczyć i pójść swoją drogą. 
  • (…) najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Zanim złożysz swój dar przed Bogiem, idź i pojednaj się z tym, z kim nie jest Ci po drodze. Czasem pojednanie nie jest łatwe, czasem wiele lat tkwimy w jakichś konfliktach. I po ludzku nie widzimy już nadziei, by coś się mogło zmienić. Jednak warto zapraszać Boga w te sytuacje, aby On uzdolnił nasze serca do przebaczenia, może przeproszenia lub wyciągnięcia ręki na zgodę.
  • To o czym mówi Jezus zaprasza do jedności serca, takiego pojednania serca, bycia jednością. Masz jedno serce, z którym stajesz przed Bogiem, drugim człowiekiem i samym sobą, jedno serce, którym kochasz Boga, bliźniego i siebie samego. W liście św. Jana czytamy: Jeśliby ktoś mówił: «Miłuję Boga», a brata swego nienawidził, jest kłamcą, albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi. (1 J 4, 20) Do czego zaprasza Cię to Słowo, co w Tobie porusza?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.