Wprowadzenie do modlitwy na 3 Niedzielę Wielkiego Postu, 15 marca

Tekst: J 4, 5-42

Prośba: o czerpanie pełni życia ze źródła Żywej Wody.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Jezus jest zmęczony drogą. Siedzi przy źródle – studni Jakubowej. Jest godzina szósta, a więc południe. Słońce wtedy świeci najmocniej i wszyscy ludzie siedzą w domach. Nie da się pracować w takim skwarze.
  • Jest jedna kobieta, która przychodzi do źródła. Normalnie kobiety chodziły w grupach, wspierały się i robiły to wczesnym ranem lub wieczorem, kiedy skwar był mniejszy. Ta przychodzi w południe. Może nie chce się z nikim spotykać, może nie ma więzi. Przychodzi w najgorętszej porze dnie. Dlaczego tak jest?
  • Wsłuchaj się w dialog Jezusa z kobietą. Zobacz, czego pragnie Jezus. Czego pragnie kobieta. Czy spotykają się w tym? Posłuchaj słów kobiety i uświadom sobie, że jest w niej jakiś opór, by Jezusowi zaufać. Zauważ również to, że Jezus się nie zniechęca. Jak prowadzi rozmowę? Co w tej rozmowie przebija z obu stron?
  • Jezus siedzi przy studni i mówi o wodzie żywej. Zajrzyj do tej studni. Czy widać żywą wodę? Czy patrząc w lustro wody można dostrzec jej źródło? A co, jeśli na powierzchni jest wiele brudu, zanieczyszczeń? Wtedy nie chcemy takie wody czerpać ani jej pić.
  • Woda żywa jest głębiej, jest w Tobie. Aby po nią sięgnąć potrzeba przebić się przez to, co powierzchowne, co potrafi być zabrudzone. Popatrz na swoje życie, na swoje pragnienia w tym względzie. Aby pić wodę żywą trzeba zejść głębiej.
  • Kobieta opowiada, co Jezus uczynił dla niej. Ale mieszkańcy miasteczka mówią na koniec, że wierzą, bo na własne uszy usłyszeli Jezusa. Picie ze źródła to słuchanie Jezusa. To determinacja, by się z Nim spotykać przy swojej studni i pozwolić, by On czerpał wodę żywą z Twojego serca – z Jego głębin, gdzie my tak często zajmujemy się tylko powierzchownością. Czy pozwolisz Mu na to?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.