Wprowadzenie do modlitwy na sobotę, 13 czerwca

Tekst: 1 Krl 19, 19-21

Prośba: o przyjęcie życia, które zawsze jest nowe.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Eliasz jest po ważnym spotkaniu z Bogiem. Słyszeliśmy o tym wczoraj. Objawił mu się na górze. Z tej góry teraz schodzi, by spełnić słowo, które Pan mu powiedział. Wydaje się, że wcześniej był w swego rodzaju depresji. Spotkanie z Bogiem dało mu nowe siły, kiedy zobaczył, że Boga może znaleźć nie tylko w tym, co wielkie i co niszczy, ale w powiewie łagodnego wiatru. W tym, co delikatne, słabe, łagodne. Gdzie Ty znajdujesz obecność Boga?
  • Eliasz odnajduje Elizeusza i zaprasza go do bycia swoim uczniem. Ma stać się prorokiem. Zarzuca na niego płaszcz, co jest znakiem tego, że został wybrany. Ma iść przede wszystkim z Eliaszem, by uczyć się coraz głębszej relacji z Bogiem. To jego podstawowa misja. Bo prorok to nie jest ktoś, kto przepowiada przyszłość (nawet objawioną przez Boga). To człowiek, który rozpoznaje Boga w tym, co TERAZ i ogłasza tę obecność Boga ludziom.
  • Nie jest łatwo zmienić życie i porzucić wszystko. Stąd Elizeusz pragnie pożegnać się z rodziną, na co Eliasz mu pozwala. Potem jeszcze składa zwierzęta na ofiarę. Zmiana życia zawsze pociąga za sobą jakąś stratę. Coś trzeba zostawić, by pójść za czymś innym. Potrzeba porzucić stare, by iść za nowym. Dotyczy to nie tylko wielkich wyborów, jak np. droga powołania. Straty dotykają nas zawsze, kiedy coś wybieramy. Wybierając i decydując się na jedno, nie wybieram drugiego. Są ludzie, którzy chcieliby zmieniać życie “bezstratnie”. Zjeść ciasteczko i mieć to samo ciasteczko. Ale wtedy trudno ruszyć z miejsca. Zawsze będą się kręcić wokół tego, co trudno zostawić. Popatrz na swoje życie i takie jego przestrzenie, w których może kręcisz się w miejscu, które trudno Ci zostawić, choć nowe już stoi u drzwi… 

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.