Wprowadzenie do modlitwy na sobotę, 4 listopada 2023 r.

Tekst: Łk 14, 1. 7-11

Prośba: o prawdziwą pokorę

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • (…) zauważył, jak sobie pierwsze miejsca wybierali. Jezus jest bardzo uważny, bardzo świadomie przeżywa życie. Wychwytuje różne rzeczy z otaczającej Go rzeczywistości i reaguje na nie. Zauważ te momenty, w których masz potrzebę zająć pierwsze miejsce, jakoś się wyróżnić, zaistnieć, być docenionym. Jakie są to momenty, jakie okoliczności? Co wtedy czujesz? Czego wtedy tak naprawdę szukasz, potrzebujesz? 
  • Jeśli cię ktoś zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca (…). Jezus pokazuje jak krótkotrwałe jest takie „zajmowanie pierwszego miejsca” – zaraz być może przyjść ktoś, komu będziesz musiał ustąpić. Zobacz w czym szukasz swojej wartości? Jak próbujesz się dowartościowywać? Jezus jakby mówił: nie potrzebujesz tego, bo jesteś wartościowy, ważny, cenny, Twoja wartość jest w Tobie, w Twoim istnieniu, godności bycia dzieckiem Bożym i nie musisz niczego udowadniać. Czy wierzysz w to? Jeśli nie to proś Boga, aby Ci to pokazał.
  • (…) kto się uniża, będzie wywyższony. Pokora – czasem może być mylona z poniżaniem się, zaprzeczaniem własnej wartości, pogardzaniem sobą. A tu zupełnie nie o to chodzi. Zobacz, że człowiek, który zna swoją wartość nie musi tego w żaden sposób udowadniać, nie potrzebuje tego pokazywać wszystkim naokoło. Proś Boga o prawdziwą pokorę, która będzie wynikać ze świadomości bycia cennym w Jego oczach.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.