Wprowadzenie do modlitwy na poniedziałek, 22 lutego, święto katedry św. Piotra Apostoła

Tekst: Mt 16,13-19

Prośba: o odwagę spojrzenia w Boże oczy, w których odbija się moje prawdziwe oblicze

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Dziś Jezus zadaje pytanie o to, jak widzą Go Ci, którzy stykają się z Nim każdego dnia. Czasami na dłużej, czasami na chwilę. Nie jest to pytanie o Jego tożsamość – bo ta jest niezależna od tego, “co ludzie mówią”. To jest pytanie o obraz Boga, jaki w sobie noszą słuchacze Jezusa. O perspektywę z jakiej widzą wszystko wokół, ale też i samych siebie. Posłuchaj odpowiedzi, jakiej udzielają uczniowie.
  • Odpowiedź Piotra nie jest wynikiem ludzkiego doświadczenia Osoby Jezusa. Bo samo przebywanie z Nim mogło co najwyżej wzbudzić zaskoczenie, zachwyt, zdziwienie. Jednak nie mogło doprowadzić do odkrycia, Kim On naprawdę jest. Ta wiedza pochodzi od Tego, który nie ma perspektywy, która Go ogranicza. On widzi wszystko takim, jakie jest naprawdę. I tylko On może odsłonić Prawdę. Nie tylko o Jezusie, ale też o każdym z nas.
  • Poproś dziś Boga o łaskę zobaczenia siebie takim, jakim jesteś naprawdę. Bez masek, stosowania mechanizmów obronnych. Bez zważania na to, co powiedzą inni. Boimy się tak popatrzeć na siebie, bo jesteśmy przekonani, że to, co zobaczymy się nam nie spodoba. Jednak nie ma innego sposobu odkrycia siebie prawdziwego, jak pozwolić Bogu mi to pokazać. Masz odwagę spojrzeć w Twoją prawdziwą twarz?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.