Wprowadzenie do modlitwy na sobotę, 23 maja

Tekst: J 16, 23b-28

Prośba: o łaskę pójścia w ślady Jezusa.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • W dzisiejszej modlitwie wystarczy, jak zatrzymasz się na słowach Jezusa: „Wyszedłem od Ojca i przyszedłem na świat; znowu opuszczam świat i idę do Ojca”. To zdanie niesie w sobie mnóstwo treści, ale również pełnię życia.
  • Uświadom sobie Jezusowe wychodzenie od Ojca. To tajemnica Wcielenia, przyjścia Boga na świat. Tajemnica, którą św. Ignacy próbuje jakoś „unaocznić” obrazem Trójcy Świętej, która patrząc na świat i widząc grzeszących ludzi postanawia w swej odwiecznej miłości zbawienie człowieka (nie potępienie, nie ukaranie, nie foch). A to zbawienie postanawia uczynić druga Osoba Trójcy Świętej – Syn. Po tej decyzji, kiedy nadeszła pełnia czasu, Bóg posyła Anioła Gabriela do Nazaretu, do Maryi. Zobacz tę Jego drogę do ludzi. Zobacz Jego drogę do CIEBIE. Bo w tej modlitwie, kiedy Ty się modlisz – chodzi o Ciebie.
  • A co na tym świecie… co On – Syn Boży, przeżywa, kiedy spotyka się z ludźmi. Nie myśl tyle o tym, co On robił, ale co przeżywał, o co Mu chodziło, co chciał przekazać (nie tylko słowami, lecz całym sobą). Co dzisiaj chce przekazać Tobie? Do czego zaprasza Ciebie?
  • Jezus opuszcza świat i powraca do Ojca. Uświadom sobie, że to jest również nasza droga życiowa. Przyszliśmy na ten świat, przechodzimy go i naszym powołaniem jest zrobić to tak, by został po nas ślad miłości – by ostatecznie wrócić do Ojca. Do Tego, od którego wyszliśmy, od którego pochodzi nasze życie. Uświadom sobie, że tam jest Twoje źródło. Do Niego powracasz. Co czujesz?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.