Wprowadzenie do modlitwy na wtorek, 21 września

Tekst: Mt 9, 9-13

Prośba: o umiejętność zatrzymania się na miłosiernym wzroku Jezusa

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Już pierwsze zdanie dzisiejszej Ewangelii niesie ogrom doświadczenia! Jezus idzie, dostrzega jednak po drodze człowieka, Mateusza. Wyobrażę sobie te scenę. Popatrzę jak Jezus szedł, jak zatrzymał się przy Mateuszu.
  • Jezus powiedział tylko „Pójdź za Mną”, a mężczyzna po prostu wstaje, zostawia wszystko i idzie za Panem. Co takiego zobaczył, poczuł, doświadczył Mateusz, że był w stanie zrobić tak szalony po ludzku krok? Czy mam w swoim życiu takie doświadczenia spotkania z Panem, które wywracały moje życie do góry nogami? Czy jestem za te doświadczenia wdzięczny?
  • Jezus siada i je z grzesznikami, dzieli z nimi codzienność. Broni ich przed oskarżeniami tych, którzy uważają się za idealnych przed Bogiem. A ja? Jak reaguję na to, że Jezus zachęca bardziej do miłosierdzia niż ofiary? Jak to rozumiem w swoim życiu?
  • Na końcu modlitwy wrócę do spojrzenia Jezusa w stronę Mateusza. Pan spojrzał tak, że Mateusz został przemieniony. Spróbuję wyobrazić sobie jak teraz Jezus patrzy na mnie – tu i teraz. Czy jestem w stanie przyjąć na sobie wzrok pełen miłosierdzia?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.