Wprowadzenie do modlitwy na 24 Niedzielę zwykłą, 13 września

Tekst: Mt 18, 21-35

Prośba: o umiejętność przebaczania czyli bycia podobnym do Boga w miłości.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Dzisiejsze słowo jest wyraźnie o przebaczaniu. Przebaczanie jest trudne, zarówno bliźnim, jak i samemu sobie. Być może to ostatnie jest nawet najtrudniejsze. Piotr słyszy, by przebaczał aż 77 razy, czyli zawsze.
  • Przypowieść Jezusa jest kolejnym obrazem o królestwie niebieskim. Daje obraz rozliczania się króla ze swoimi sługami. Jeden z nich jest mu winien kwotę niemożliwą do spłacenia, choć zdaje się, że on nie jest tego świadomy. Bowiem 1 talent to ok. 15 lat pracy dzień w dzień, więc 10.000 talentów równa się 150.000 lat pracy. Można zapytać, w jaki sposób ten człowiek narobił takiego długu?
  • Jezus celowo przerysowuje kwotę, aby pokazać dwie rzeczy: czym jest grzech oraz jak wielkie jest miłosierdzie Boga. Bo kiedy w Biblii mówi się o długu, to bardzo często należy widzieć w tym obraz grzechu. To „dług” nie do spłacenia.
  • Ten sługa prosi o jedno „miej cierpliwość a oddam Tobie”. Tyle, że nie jest świadomy tego, że nie jest w stanie oddać. Nie da się z Bogiem mieć „wyrównanych rachunków”. Zawsze żyjemy dzięki Jego łasce, którą otrzymujemy za darmo. I ten sługa również taką łaskę otrzymał.
  • Nie był jednak w stanie zrobić tego samego wobec swojego współsługi, który był mu „winien” dużo mnie – 100 denarów to 100 dni pracy, czyli trochę ponad 3 miesiące. To kwota dość łatwa do spłacenia. Ale sługa nie chciał czekać. I choć współsługa prosił go tak samo, jak ten przed chwilą prosił króla „miej cierpliwość a oddam tobie”, to jednak nie chciał. Nie naśladował króla, który przed chwilą mu wszystko darował.
  • Przebaczenie w swej istocie oznacza dać wolność człowiekowi, który mi zawinił. Uwolnić go i pozwolić mu żyć swobodnie. To oznacza, że nie będziesz mu tego wypominał. Przebaczenie nie jest zapomnieniem, jest uleczeniem pamięci. Pamiętasz, ale nie wypominasz. Wypominanie oznacza brak przebaczenia. 
  • Kiedy komuś trudno przebaczyć bliźniemu to oznacza, że chce trzymać tego człowieka na „smyczy” poczucia winy. Kiedy komuś trudno wybaczyć samemu sobie, wtedy trudno mu przejść od poczucia winy do pokory (czyli do uznania, że się jest słabym i zdolnym do krzywdzenia). Rozważaj wielkie miłosierdzie Boga, który daruje Ci naprawdę wszystko, nie wypominając niczego, co mu wyznasz ze szczerością i żalem. Bo On rzuca za siebie (za swoje „plecy”) wszystkie nasze grzechy.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.