Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 17 marca
Tekst: Łk 16, 19-31
Prośba: o głębokie zjednoczenie z Bogiem
Myśli pomocne w rozważaniu:
- Przypowieść o bogaczu i Łazarzu wymaga najpierw wyjaśnienia na poziomie znaczeniowym. Literalne rozumienie tekstu dla wielu może być argumentem przemawiającym za piekłem, rozumianym jako męczarnia duszy w ogniu. Kościół jednak odszedł od takiego rozumienia zaznaczając, że „zasadnicza kara piekła polega na wiecznym oddzieleniu od Boga” (KKK 1057).
- Spójrzmy na bogacza. Jest samony i odizolowany. Jest zamknięty za bramą egoizmu, bogactwa, czerpania korzyści od innych. Jego światem jest stół syto zastawiony. Nie dostrzega Łazarza, który stoi u jego bramy. Bogacz jest zaślepiony sam sobą. Jego piekłem jest separcacja, izolacja, oderwanie od rzeczywistości i przywiązanie do przyjemności ciała. Tak naprawdę sam sobie zgotował to piekło, którego relanie doświadcza, a którym jest właśnie oddzielnie.
- Piekło jest od – dzieleniem od Boga. Można powiedzieć, że jest stanem, kiedy przestaję dzielić z Bogiem swoje życie i serce. Przestaję dzielić się z innymi własnymi dobrami, nie tylko materialnymi, ale i duchowymi. Jest też stanem kiedy od – dzielam coś z siebie i w sobie, w zależności od korzyści z tego płynących. To oddzielanie sprawia, że nie daję siebie w pełni i nie żyję pełnią. Jestem podzielony na półprawdy o sobie, stawiam stanowcze granice: „tylko tyle i nic więcej”, które tak naprawdę zamykają mnie i skupiają na sobie. Te oddzielenia prowadzą do postawienia muru wokół siebie, do własnej wygody i swobody, a w końcu do izolacji, pustki, samotności, zachłanności. Można powiedzieć, że w momentach, kiedy tęsknimy za jakiegoś rodzaju harmonią, przejrzystością, prostotą, jednością i spójnością w sobie, to właśnie wtedy tęsknimy za Bogiem, od którego zostajemy oddzieleni.
- Podczas dzisiejszej modlitwy popatrz na swoje życie. Czy żyjesz logiką dzielenia czy oddzielenia i oddzielania? Podobno szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się nią dzieli. Szczęściem wiecznym jest przebywanie z Bogiem. Czy chcesz już dziś z Nim przebywać, dzieląc z Nim swoje życie?
Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.
1. Przepaść. Bądź kobietą dobrego wpływu, która łączy, a nie dzieli. Buduj mosty.
2. Bogacz i żebrak. Bieda duchowa i materialna. Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci najmniejszych, mnie uczyniliście.
3. Zło zawsze oskarża, a dobro broni.Nie oskarżaj. Bądź dla siebie i innych obrońcą, który dostrzeże i wyciągnie nawet najmniejsze dobro tkwiące w człowieku na zewnątrz, do światła. Sam bogacz będąc w piekle myślał o swoich najbliższych i chciał ich uchronić przed oddzieleniem od Boga.