ODDYCHAJ SŁOWEM – ŻYJ SŁOWEM

Modlitwa na okres Bożego Narodzenia 2024

Zachęcamy do skorzystania z tej modlitwy w czasie od 25 grudnia 2024 do 6 stycznia 2025 włącznie. Nie będzie wtedy innych wprowadzeń do modlitwy. Najpierw znajdziesz propozycję jednego zdania na każdy dzień, poniżej – sposób modlitwy. Ufamy, że ta modlitwa pozwoli nam trwać w Chrystusie, być z Nim do końca.

BŁOGOSŁAWIONEGO CZASU ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!

Niech nasza wdzięczność Bogu za dar Jezusa oświetla ten świat pogrążony w ciemności i prowadzi go do Źródła Światła – Wcielonego Syna Bożego.

Teksty do modlitwy

Środa, 25.12 Dziś narodził się wam (dla mnie) Zbawiciel. Łk 2, 11
Czwartek, 26.12 Panie Jezu, przyjmij ducha mego! Dz 7, 59
Piątek, 27.12 Życie objawiło się. 1 J 1, 2
Sobota, 28.12 Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę. Mt 2, 13
Niedziela, 29.12 Powinienem być w tym, co należy do mego Ojca. Łk 2, 49
Poniedziałek, 30.12 Łaska Boża spoczywała na Nim. Łk 2, 40
Wtorek, 31.12 Na początku było Słowo. J 1, 1 albo Słowo stało się Ciałem (i zamieszkało wśród nas) J 1, 14
Środa, 01.01 Nadano Mu imię Jezus (albo samo imię Jezus w rytm oddechu). Łk 2, 21
Czwartek, 02.01 Kto ty jesteś? J 1, 19 Albo Jam głos wołającego na pustyni. J 1, 23
Piątek, 03.01 On jest Synem Bożym. J 1, 34
Sobota, 04.01 Znaleźliśmy Mesjasza. J 1, 41 Albo Nauczycielu, gdzie mieszkasz? J 1, 38
Niedziela, 05.01 Oglądaliśmy Jego chwałę. J 1, 14
Poniedziałek, 06.01 Zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją. Mt 2, 11; albo Przybyliśmy oddać Mu pokłon. Mt 2, 2

Sposób modlitwy:
1. Zanim zaczniesz się nim modlić uświadom sobie, że to zdanie, zaproponowane na każdy dzień, jest zanurzone w Twoim życiu i że Bóg chce się z Tobą w tym Słowie spotkać.

2. W niektóre dni proponujemy dwa zdania. Wybierz to, które najbardziej dotyka Twego serca, które teraz bardziej „czujesz”. W nawiasie znajdziesz możliwość przedłużenia danego zdania albo zamiany poprzedzającego go słowa.

3. Na modlitwę przeznacz ok. 20 – 30 minut. W tym czasie pozostań z tym jednym tylko zdaniem. Będzie to modlitwa bardzo prosta, a zarazem trudna, z uwagi na ubóstwo treści i wrażeń, jakie jej będą towarzyszyć. Zabraknie bowiem pracy rozumu, pamięci czy wyobraźni. Będzie ona tak uboga jak betlejemska stajenka, w której narodził się nasz Zbawiciel.

4. Uświadom sobie, że to krótkie zdanie jest rytmiczne – w Piśmie Świętym jest wiele takich formuł czy zdań, zwłaszcza w Psalmach, które dotyczą konkretnej sytuacji człowieka, pokazują Boga, który spieszy na pomoc.

5. Wchodząc w modlitwę usiądź wygodnie, staraj się mieć wyprostowany kręgosłup (jak kwiat, który wychyla swą łodygę ku słońcu), uspokój swoje serce oraz myśli i zacznij oddychać rytmicznie. Pamiętaj, że to nie jest ćwiczenie na oddech – oddychaj naturalnie i równomiernie, tak jak to czynisz zazwyczaj. Pamiętaj ciągle, że oddech jest znakiem tchnienia życia, które otrzymałeś od Boga.

6. Po chwili, kiedy Twój oddech stanie się spokojny i miarowy, dodaj do niego zaproponowane zdanie z Pisma Świętego. Przy wdechu wypowiedz w myślach pierwszą część zdania, przy wydechu – drugą (lub na odwrót). Chodzi o to, by słowo modlitwy związać z oddechem. Jeśli tych dwóch rzeczy nie uda Ci się połączyć – nie szkodzi. Skoncentruj się wtedy na samym Słowie.

7. Niech ta modlitwa będzie w Tobie spokojna jak dziecko w ramionach ojca.

8. Zaproponowane zdanie możesz uprościć czy skrócić jeśli uznasz, że będzie Ci łatwiej w ten sposób nim się modlić. Tego uproszczenia możesz dokonać przygotowując się do modlitwy. Może się również zdarzyć, że w czasie tej modlitwy słowa same Ci się uproszczą. Nie bój się pójść za tym, pamiętając stale, że najważniejszy w tej modlitwie jest Bóg, z którym się spotykasz i Jego Słowo, które ma moc zmienić Twoje życie.

9. W tej modlitwie ważna jest wierność. Ta modlitwa wyprowadzi Cię na swoistą pustynię, gdzie możesz spotkać się z Bogiem, ale gdzie również doświadczysz pustki, nudy, braku wrażeń (rozum uśpiony, podobnie wyobraźnia czy wola). Taka jest wszak pustynia – piach, palące słońce i nic więcej. Chodzi o to, by trwać przed Bogiem z tym Słowem. Pozwól, by to On przejmował powoli inicjatywę, bo to On przeprowadził przez pustynię naród wybrany – uczyni tak i z Tobą.

10. Modlitwę zakończ oddaniem chwały Bogu odmawiając: Chwała Ojcu i czyniąc znak krzyża.

11. To Słowo może się również stać dla Ciebie jak akt strzelisty, jak krótkie wezwanie, które możesz przywoływać w różnych momentach dnia. Wręcz zachęcamy do tego, byś z nim chodził i by powracało do Ciebie przez cały dzień.