Wprowadzenie do modlitwy na poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Tekst: J 6, 22-29

Prośba: o łaskę świadomości tego, co mi jest potrzebne do rozwoju

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Tłumy szukają Jezusa. Chwilę wcześniej ludzie ci doświadczyli cudu rozmnożenia chleba – jedli do sytości. Jednak nie tylko o zaspokojenie fizycznego głodu chodziło. Jezus zaspokoił ich serca – jednak czy on są tego świadomi? Ja też mam takie okresy w życiu, kiedy szukam Jezusa. Z jakiego powodu to robię?
  • Jezus, kiedy pozwala się znaleźć tłumom, mówi wprost o ich motywacjach. U słuchaczy Jezusa na pierwszym miejscu jest to, co fizyczne, co bardziej się narzuca – zaspokojenie głodu. Warto sobie uświadomić, że potrzeby fizyczne (zaspokojony głód, pragnienie, że jest mi ciepło) są dla nas tym, co odczuwamy jako pierwsze. W pierwszych etapach naszego życia, jako małe dzieci głównie ich doświadczaliśmy jako jedynych i niezbędnych do przeżycia. Wiemy jednak, że mamy też inne potrzeby: psychiczne, duchowe. One także potrzebują być zaspokojone, żebyśmy mogli się rozwijać. Ale te potrzeby potrzebują być uświadomione, żeby mogły być zaspokojone. Wtedy możemy coś zrobić z tym, co potrzebujemy. Jak doświadczam moich potrzeb? Co dziś narzuca mi się najbardziej? 

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.