Wprowadzenie do modlitwy na poniedziałek, 16 stycznia

Tekst: Mk 2,18-22

Prośba: o łaskę zgody na moją przemianę w nowego człowieka

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Uczniowie Jezusa postępowali inaczej niż uczniowie Jana Chrzciciela i to wzbudzało wątpliwości w tych, którzy patrzyli na ich z boku. Jednak nie były to pytania, które atakowały. Bardziej takie, które wynikały z potrzeby usłyszenia wytłumaczenia przyczyn takiego, a nie innego działania. Pomyśl przez chwilę, jak Ty formułujesz pytania w sytuacji, kiedy chcesz się czegoś dowiedzieć albo coś wzbudza Twoje wątpliwości. Jest w tym chęć usłyszenia odpowiedzi czy tylko zaatakowania drugiego?
  • Jezus mówi o tym, że Jego obecność przynosi coś nowego. A Jego uczniowie mają się cieszyć z tego, że jest z nimi. Post, jako wyraz smutku, żałoby, pokuty będzie też miał miejsce w ich życiu, tylko w odpowiednim czasie, kiedy zabraknie Jezusa pośród nich. Jakie jest Twoje doświadczenie postu?
  • Obraz łaty przyszywanej do starego ubrania pokazuje czym jest nauka Jezusa. Trzeba pozwolić na zmianę, przemianę całości w nowe. Przemianę starego człowieka w nowego. Ta przemiana jest procesem na całe życie, ale trzeba w niej zgadzać się na to, że stare przemija i nastaje nowe, może nieznane, budzące jakiś niepokój. Jak reagujesz na różne nowe dla Ciebie wydarzenia, sytuacje, które spotykasz w życiu?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.