Wprowadzenie do modlitwy na piątek, 04.11.2022r

Tekst: Łk 16, 1-18

Prośba: o łaskę uczciwości wobec ludzi i Boga 

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Rządca oskarżony o trwonienie majątku swojego pana….Niewiadomo, kto oskarżył tego rządcę i czy te oskarżenia są prawdziwe. Jendak pan prosi go o to, aby „zdał sprawę” ze swojego zarządzania. Jednocześnie słyszy od razu, że nie będze już mógł zarządzać majątkiem swojego pana. Być może rządca przyznał się do postawionych mu zarzutów. Można się tego domyślać z dalszego opisu tej sytuacji. Jak mógłbym odnieść to do mojego życia? Czy byłem w sytuacji, gdy mnie ktoś o coś oskarżył? Czy słusznie, czy były to pomówienia? Jak się z tym czułem? Czy miałam możliwość wyjaśnić daną sprawę? Czy zostałem wysłuchany, zrozumiany?
  • Dłużnicy pana. W dalszej części tej Ewangelii można przeczytać, że rządca obmyśla pewien plan. Spotyka się z dłużnikami swojego pana. I „anuluje”część ich długów. Bogaty pan jest zadowolony, że rządca tak postąpił. Trudno to jednak pojąć. Pan się cieszy, że odzyska mniej swoich pieniędzy? Najpierw odsuwa swojego rządcę od zarządzania własnym majątkiem, bo go trwonił. A teraz chwali go za to, że bez jego wiedzy, pozwala dłużnikom zwrócić tylko część długu? Czy to nadal nie jest trwonienie majątku, tylko w inny sposób?
  • Często trudno zrozumieć Bożą logikę:”myśli moje nie są myślami waszymi, drogi moje drogami waszymi”. Być może darowanie długów odnosi się do kwestii przebaczenia? Bóg zachęca nas, aby nie być mściwym. On sam jest pełny miłosierdzia i pragnie, abyśmy Go w tym naśladowali. Komu powinienem darować „dług „? Jakiego rodzaju jest to zobowiązanie: materialne, duchowe (wyrządzone krzywdy)?A może sobie samemu nie potrafię czegoś wybaczyć albo Bogu?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.