Rdz 1

I. Na początku modlitwy uświadom sobie, że stajesz przed Bogiem i chcesz z Nim rozmawiać. On jest zawsze obecny przy Tobie. Po uczynieniu znaku krzyża poproś Go o łaskę skupienia na modlitwie, a także tego, by to Duch Święty tę modlitwę prowadził i usuwał wszelkie przeszkody, wszelkie zakłócenia w niej oraz by Twoje myśli, zamiary i decyzje oczyszczał i kierował ku większej chwale Boga.
II. Wchodząc w modlitwę przypomnij sobie tekst, który będziesz rozważał (możesz go jeszcze raz przeczytać), a następnie zaangażuj wyobraźnię. Wejdź w daną scenę wyobraźnią, zobacz osoby biorące w niej udział, zobacz, co robią, posłuchaj, o czym rozmawiają. Zobacz w danej scenie również siebie ? Kim tam jesteś? Co mówisz? Co robisz?
III. Poproś teraz Pana o szczególny owoc tej modlitwy. Dziś poproś szczególnie o łaskę zobaczenia mocy Boga działającego w Twoim życiu.

1. Na pierwszych stronach Biblii znajduje się poetycki opis stworzenia świata. Autor przedstawia dzieło Boga zgodnie z estetyką i harmonią współczesnych mu zasad poetyki. W pierwszych trzech dniach tworzona jest przestrzeń, w której zostaną umieszczone dzieła stwarzane w kolejnych dniach. Na początku modlitwy trwaj przy obrazie Boga działającego. Wszystko, co istnieje, jest wynikiem Jego woli, Jego czynnego zaangażowania. Cały świat zawiera w sobie odblask Jego mocy. Pomyśl o przyrodzie – o świecie nieożywionym, o roślinach i zwierzętach. Która część przyrody przemawia do Ciebie najbardziej? W otoczeniu której najbardziej odpoczywasz? Która najbardziej opowiada Ci o tym, kim jest Stwórca?

2. Bóg rzekł: „Niech się stanie..”. I tak się stało – W Bogu jest jedność pragnień, mowy i działań. To, czego pragnie, to wypowiada i to się dzieje. Proponuję, byś chwilę zatrzymał się nad tą prawdą. Co ona mówi o Bogu? Jakie znaczenie ma dla świata i jakie dla Twojego życia?

3. Stwórcza działalność Boga została opisana jako proces, w którym na początku Bóg mówi i rzecz się staje. Później dokonuje się wprowadzenie porządku poprzez oddzielenie światła od ciemności, wód pod sklepieniem od wód nad nim, morza od lądu. Bóg nazywa poszczególne swoje dzieła – jest to wyraz potwierdzenia ich natury i podkreślenia stwórczego panowania nad nimi. Na koniec Bóg widzi każdą z tych rzeczy jako dobrą. Pomyśl o tym w jaki sposób Bóg stworzył Ciebie: jak wyrzekł słowo, byś zaistniał, jak Cię nazwał i jak ucieszył się widząc dobro Twojego istnienia.

Na koniec porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co zrodziło się w Twoim sercu pod wpływem dzisiejszej modlitwy. Wypowiedz przed Nim swoje uczucia – radości, pokoju, bezpieczeństwa, ale również smutku, obawy, lęku. Bądź szczery przed Panem. Możesz Mu podziękować za to, co odkryłeś, lub poprosić Go o coś, czego bardzo potrzebujesz. Porozmawiaj z Nim przez chwilę serdecznie ? jak przyjaciel z przyjacielem.

Na zakończenie pomódl się słowami: Ojcze nasz…

Zachęcamy, byś zapisał sobie refleksje po modlitwie, jakieś szczególne poruszenia czy myśli, które będą takim swoistym dziennikiem duchowym z tych rekolekcji. Te zapiski mogą Ci pomóc zobaczyć drogę, po której Pan Cię prowadzi, ścieżki, po których On idzie z Tobą przez życie.