Wprowadzenie do modlitwy na sobotę 5 listopada 2022 r.

Tekst: Łk 16, 9-15

Prośba: o serce wierne i spójne

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • „I ja wam mówię, sobie uczyńcie przyjaciół z mamony niesprawiedliwości, aby kiedy ustanie, przyjęli was do wieczystych namiotów”. Mamona jest słowem aramejskim, które oznacza prawdopodobnie „ostoję”, szukanie oparcia w majątku, rzeczach materialnych. Jezusowi nie chodzi o to by uciekać przed światem materialnym, ziemskim – bo jest on przecież darem Bożym z założenia jest dobry. Raczej chodzi o to, jak z tego daru korzystamy. Czy do tego, by się działo większe dobro? 
  • „Kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny (…).” Jezus mówi tu o jednoznaczności w podejmowanych wyborach, decyzjach, działaniu. Jeśli uważam, że kocham Boga i chcę Mu służyć, to powinno to też mieć przełożenie na to, jak traktuję ludzi, których mam blisko siebie. Jak to wygląda w Twoim życiu? Czy rzeczywiście jest w tym spójność?
  • „Nie możecie służyć Bogu i Mamonie” Służenie mamonie wynika z lęku – potrzeby zabezpieczenia, kontroli, tam nie ma miejsca na zaufanie. Zaufanie, które jest podstawą służenia Bogu. Zobacz te miejsca w swoim życiu, w których lęk Cię zniewala i zatrzymuje Cię przed służeniem Bogu. Oddaj te miejsca Jemu, by On zabierał lęk…

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.