Wprowadzenie do modlitwy na poniedziałek, 26 kwietnia 2021

Tekst: Dz 11,1-18

Prośba: o przyjęcie łaski nawrócenia, które przynosi życie.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Mamy dziś przed oczami Piotra, który zrobił coś, co jeszcze jakiś czas temu byłoby dla niego nie do pomyślenia. Poszedł do pogan i modlił się z nimi, a oni zostali napełnieni Duchem Świętym. I nawet musi się tłumaczyć przed współbraćmi z gminy żydowskiej. A zrobił to, bo pozwolił, aby Bóg pokazał mu to, jak On widzi sytuację, a nie człowiek. A Piotr zrezygnował ze swoich schematów i wszedł w coś nowego. Popatrz na to, jak Ty funkcjonujesz w swoich codziennych zajęciach, relacjach, ale też w relacji z Bogiem? Jakimi schematami się posługujesz? Działanie według pewnych schematów samo w sobie nie jest czymś złym – ułatwia nam życie, sprawia, że czujemy się bezpiecznie. Nie jest jednak dobrze, kiedy te schematy sprawią, że przestaniemy używać naszej wolności czy wręcz nie będziemy potrafili jej używać.
  • Nawrócenie jest nam dane po to, abyśmy żyli – mówi ostatnie zdanie dzisiejszego fragmentu. Nawrócenie czyli zmiana sposobu myślenia, postrzegania rzeczywistości, a co za tym idzie – naszego działania. Z nawróceniem kojarzy nam się bardziej Wielki Post. Jednak każdy moment jest wypełniony łaską zmiany, którą inicjuje Bóg, bo chce przemienić wszystko i przywrócić do pierwotnej jedności, harmonii, piękna. Jedności Stwórcy ze stworzeniem, które daje życie. Jak postrzegasz zmiany, które dzieją się w Twoim życiu? Co dla ciebie znaczy nawrócenie? Jak postrzegasz dziś swoją relację z Bogiem?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.