Wprowadzenie do modlitwy na sobotę, 23 października

Tekst: Łk 13, 1-9

Prośba: o łaskę przyjmowania miłości Boga i odpowiadania na nią wobec bliźnich.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Piłat miesza krew oprawców z krwią ich ofiar. Dla Żydów ci, którzy przestrzegają Prawa, a więc nie grzeszą, są obdarzeni błogosławieństwem i nic złego ich nie spotyka. A w tej sytuacji ich spotkało i mają wątpliwości, przychodzą z tym do Jezusa. Popatrz na co przekierowuje ich patrzenie Jezus. Uświadom sobie, jak kieruje ich wzrok nie na to, co na zewnątrz, lecz do wewnątrz.
  • W sercu bowiem człowieka dokonuje się to, co nazywamy walką duchową. Tam najpierw dokonuje się nawrócenie, zanim zmienią się nasze czyny. Z serca one wychodzą. „Jeśli się nie nawrócicie…” – te słowa Jezusa brzmią poważnie, wręcz złowrogo. Mogą wzbudzać trwogę. Nawrócenie to zmienić swój umysł, a więc swój sposób patrzenia na siebie, bliźniego, świat, a ostatecznie i w tym wszystkim na Boga. Zmienić sposób patrzenia, bo z niego przychodzi sposób działania. Bo jeśli na wszystko patrzymy lękliwie, we wszystkim widzimy zagrożenie, to tak też będziemy działać. Jeśli nasz sposób patrzenia jest jednak bardziej ufny, otwarty, kontaktowy – tak też będziemy przybliżać się do ludzi, do świata, do całej rzeczywistości. Jak patrzę, tak działam. Jak patrzę, tak kocham.
  • Aby to unaocznić, Jezus daje przykład z figowcem. Właściciel szuka owoców, ale ich nie znajduje. Ogrodnik zaś nie zajmuje się owocami, lecz korzeniami – obkłada je nawozem, aby drzewo wydało owoc. Korzenie są niewidzialne, są schowane pod ziemią, owoce zaś widać na zewnątrz. Po owocach można poznać też to, co dzieje się w korzeniach. Czy pozwolisz Bogu, by nawoził Twoje korzenie? Czy odsłonisz przed Nim serce, by je karmił, „nawoził” miłością i by przez to wydało owoc w postaci konkretnych myśli, słów, czynów pełnych miłości?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.