Wprowadzenie do modlitwy na sobotę 24 września 2022 r. 

Tekst: Koh 11, 9 – 12, 8 i Ps 90 (89), 3-4. 5-6. 12-13. 14 i 17

Prośba: o serce pełne miłości i wdzięczności

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • „Ciesz się, młodzieńcze, w młodości swojej, a serce twoje niech się rozwesela za dni młodości twojej. (…) Pomnij jednak na Stwórcę swego w dniach swej młodości, zanim jeszcze nadejdą dni niedoli (…).” Słowa Koheleta przypominają nam o tym, że powinniśmy czerpać z życia, korzystać z jego uroków, mając jednak świadomość tego, że ono przemija – nie pokładać nadziei w tym co ziemskie. A jak Ty przeżywasz swoje życie? Czy cieszysz się tym, co jest? W czym pokładasz nadzieję? O co zabiegasz? 
  • „Naucz nas liczyć dni nasze (…).” Każdy dzień jest niepowtarzalny, każdy dzień jest darem. Mówi się czasem, że jedyną pewną rzeczą w naszym życiu jest to, że umrzemy. Perspektywa śmierci sprawia, że ludzie zmieniają się, swoje postępowanie, przewartościowują swoje życie… A przecież każdy z nas ma taką perspektywę: kiedyś umrzemy. Może jutro a może za kilkadziesiąt lat. Nie mamy takiej wiedzy. Czy w perspektywie bliskiej śmierci żyłbyś tak, jak teraz? Czy zawracałbyś sobie głowę drobiazgami, kłócił się z innymi o błahostki? Czy zazdrościłbyś innym ich dokonań? Czy może starałbyś się jak najlepiej przeżyć czas, który Ci pozostał? Reszta Twojego życia jest właśnie tym czasem, który Ci pozostał… jak chcesz go przeżyć?
  • Nasyć nas o świcie swoją łaską, abyśmy przez wszystkie dni nasze mogli się radować i cieszyć. Pan Bóg stworzył nas z miłości, to On jest dawcą Życia i On je podtrzymuje – czy jesteś wdzięczny za swoje życie? Czy przeżywasz je z radością?  

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.